sobota, 19 września 2020 r., imieniny Januarego, Konstancji, Teodora

Reklama   |   Kontakt

Aktualności

Majorka - poznaj cztery ciekawe atrakcje tej hiszpańskiej wyspy!

Na archipelagu Balearów znajduje się największa wyspa łącząca klimat Hiszpanii i Afryki. To Majorka. Jej charakterystycznymi elementami krajobrazu są piękne, słoneczne plaże, górskie klasztory, dawne zamki i twierdze, malownicze wioski oraz inne zabytki minionych czasów.

Majorka była miejscem wytchnienia oraz natchnieniem dla wielu artystów m.in. kompozytora Fryderyka Chopina, malarza Joana Miro czy architekta Antoniego Gaudi. Co warto zwiedzić na tej rajskiej wyspie?

Reklama Palma de Mallorca - na pierwszy ogień!
Nie da się ukryć, że stolica Majorki to jedno z tych miejsc w Hiszpanii, które są najchętniej odwiedzane przez zagranicznych turystów. Skąd to zainteresowanie? Palma ma swój urok i specyficzny czar. To zabytkowe portowe miasto, w którym nie brakuje pięknych placów, wąskich, klimatycznych uliczek oraz rezydencji stanowiących perły stylu barokowego i katalońskiego. Rozpoczynając zwiedzanie Palma de Mallorca, przejdźmy się do Parc de La Mar. Będziemy mieć tam okazję podziwiać bujną roślinność charakterystyczną dla tego klimatu.

Opuszczając park, możemy od razu przespacerować się nad morze do jednego z najsłynniejszych zabytków wyspy - średniowiecznej katedry Sa Seu. Popularność tego miejsca ma swoje źródło w pewnej niezwykłej cesze tej budowli - zmienia ona swój kolor w zależności od pory dnia! Sa Seu została zbudowana z wapienia z Santanyi, a jej fundamenty znajdują się w miejscu dawnego meczetu. Podczas projektowania katedry połączono specyficzny hiszpański styl gotycki levantino z elementami klasycznego gotyku. Budowla ma 121 metrów długości, 55 metrów szerokości i 44 metry wysokości nawy.

Cała Palma de Mallorca może pochwalić się wieloma średniowiecznymi kościołami, rezydencjami z dziedzińcami pełnymi renesansowych zdobień czy mauretańskimi łaźniami. Wielbiciele dawnej sztuki i historii będą się czuli w tym mieście jak w swoim żywiole. Maraton zwiedzania warto zakończyć w Museu de la Catedral, które jest położone na parterze dzwonnicy. Znajdziemy w nim prawdziwe skarby sztuki sakralnej. Nie zapomnijmy również o fortecy Castell de Bellver pozwalającej na podziwianie niezwykłego widoku na całą panoramę miasta. Wieczorami Palma budzi się do rozrywkowego życia. Możemy wtedy korzystać z atrakcji nocnych klubów i dyskotek.

Chcesz poznać więcej atrakcji, które czekają na turystów na Majorce? Zobacz tutaj: https://www.tui.pl/wypoczynek/hiszpania/majorka.

Reklama Jaskinie Coves del Drach oraz Coves des Halms
Porto Cristo to malutka miejscowość znana z pięknych plaż oraz tarasowych budynków z XIX i XX wieku. Jednak największą atrakcją tego regionu jest zwiedzanie jaskiń. Groty zaskakują plątaniną podziemnych korytarzy oraz zachwycają konstelacjami stalagmitów i stalaktytów. Najsłynniejsze jaskinie w tamtych okolicach są nazywane Coves del Drach, czyli Smocze Jamy.
Te ukryte w głębi ziemi korytarze i pieczary wapienne są największym kompleksem jaskiń na Majorce. Mieszczą się w nadmorskich urwiskach, a ich długość wynosi około 2400 metrów. Podziemne groty mają aż 25 metrów głębokości i cały czas utrzymuje się w nich temperatura około 18-20 stopni. W okresie największych upałów na Majorce wycieczka do Coves del Drach pozwoli nam odetchnąć i odpocząć od silnego gorąca. Kompleks jaskiń jest dobrze przygotowany dla turystów - wszystkie atrakcje są podświetlone, dzięki czemu bez problemu możemy podziwiać zachwycające formy skalne. Jednym z obowiązkowych punktów podczas wycieczki do Smoczych Jam jest rejs po podziemnym jeziorze Martel. Możemy również posłuchać koncertów muzyki klasycznej bazującej na dziełach Chopina, Offenbacha oraz Caballero.

Jeżeli temat podziemnych grot nas fascynuje, możemy wybrać się również do Coves des Halms. Nazwa tego miejsca wzięła się od stalaktytów przypominających swoim kształtem haczyki. W całym kompleksie znajdziemy podziemną rzekę, aż trzy jeziora, a nawet ogród. Jaskinie są świetnie zachowane, a wewnątrz możemy obejrzeć pokazy świateł i muzyki Mozarta. Ciekawostką są multimedialne spektakle bazujące na historiach science fiction Juliusza Verne'a. W wolnej chwili możemy odwiedzić podziemny sklepik oraz restaurację.

Skaliste widoki z Sa Calobra
Miłośnicy górskich wycieczek nie mogą zrezygnować z wyprawy do Sa Calobra. Jest to przepiękna zatoka leżąca na północy Majorki w górach Sierra de Tramuntana. Prowadzi do niej górska serpentyna przez strome, postrzępione skały nazywana Nudo de la Corbata, czyli węzeł krawata. Ta zabawna nazwa wzięła się z powodu krętych i ostrych zakrętów na ostatnim odcinku drogi. Jazda tą trasą może przyprawić o prawdziwy zawrót głowy! Nudo de la Corbata wybudowano w 1932 roku i nie użyto do tego żadnej maszyny. Wszystkie drogi powstały jedynie dzięki sile ludzkich rąk. Jeżeli tak kręte górskie ścieżki przyprawiają nas o mdłości zamiast o dreszczyk emocji, możemy zdecydować się na drogę morską do Sa Calobra. W sezonie nie powinniśmy mieć z tym żadnych problemów - codziennie kursuje kilka rejsów z Port de Soller. Dawniej była to jedyna możliwość na dostanie się do tej urokliwej zatoki.

Kiedy będziemy już na miejscu, Sa Calobra oczaruje nas swoim pięknem. Widok to połączenie białych klifów, skalistych gór oraz żwirowych plaż. Niezwykłą atrakcją jest ujście górskiego strumienia Torrent de Pareis. Właśnie w tym miejscu zatoka łączy się z morzem. Strumień mieści się w wąwozie, który ma ponad 8 kilometrów długości. Woda przepływa przez niego jedynie zimą, więc w sezonie turystycznym możemy bezpiecznie zagłębić się w te okolice i podziwiać otaczające nas strzeliste, pionowe skały.

Reklama Valdemmossa - miasteczko z historią Chopina w tle
Na zachodniej stronie wyspy znajduje się niewielka miejscowość, która liczy zaledwie 2 tysiące mieszkańców. Pomimo swoich rozmiarów miasteczko jest znane i chętnie odwiedzane przez turystów. To właśnie Valdemmossa. Jednak do jego sławy nie przyczyniły się kamienne domy, tajemnicze, wąskie uliczki, restauracje i kawiarnie w hiszpańskim stylu, egzotyczna roślinność, wzgórza, górskie zbocza czy skalne klify. Miejsce jest znane przede wszystkim ze sławnych i niezwykłych gości, którzy kiedyś zatrzymali się w nim na dłużej.

W 1838 roku do tego miasteczka na Majorce przybyli kompozytor Fryderyk Chopin oraz pisarka George Sand. Wybrali to miejsce na swoją pierwszą wspólną podróż. Artysta był w tym czasie chory i potrzebował spędzić trochę czasu w łagodnym, ciepłym klimacie, by podreperować swoje zdrowie. Majorka oczarowała Chopina. W swoich listach z wyspy pisał, że jest teraz w "najpiękniejszej pozycji na świecie: morze, góry, palmy, cmentarz, kościół krzyżacki, ruiny moskietów, stare drzewa tysiącletnie oliwne". Sama George Sand napisała i wydała również wspomnienia z tej wyprawy zatytułowane "Zima na Majorce".

Podczas wycieczki do Valdemmossy odwiedźmy również klasztor Kartuzów pełniący teraz rolę muzeum Fryderyka Chopina. Znajdziemy w nim pomieszczenie, które kiedyś zamieszkiwał artysta, jego fortepian oraz inne pamiątki. Jeżeli jesteśmy wielbicielami kompozytora, zaplanujmy nasz urlop tak, by trafić na koncerty inspirowane jego twórczością. Co roku w miasteczku odbywają się występy poświęcone muzyce klasycznej stworzonej przez Chopina.

Artykuł sponsorowany
Wyświetleń: 904 komentarze: 3
28.05.2019, 09:01r. Drukuj
Powrót


Wiadro @ 13:51, 28.05.2019

IP: 87.205...169

Bywałem tam często polecam

Zenum @ 14:56, 28.05.2019

IP: 79.162...162

Majorka jest piękna, długie plaże ale jest popularna i trochę zaśmiecona. Obok jest Minorka, mniejsza ale spokojna, przepiękna, rajska wyspa - tam bym się wybrał

Wspomnienia @ 09:40, 29.05.2019

IP: 79.184...90

Tam jest przepięknie Sa Calobra, Góry Sierra de Tramuntana, Port de Soller, Klasztor z figurką Czarnej Madonny i te kręte drogi, to trzeba zobaczyć, nie da się opisać słowami. Polecam.