wtorek, 25 lutego 2020 r., imieniny Cezarego, Wiktora, Konstancjusza

Reklama   |   Kontakt
Eldor

Aktualności

Fryderyk Chopin i George Sand - historia znajomości

Fryderyk Chopin i George Sand to jedna z popularniejszych par epoki Romantyzmu. Wiele źródeł podaje, że ich związek był niezwykle burzliwy, można także przeczytać, że Chopin był chimeryczny i trudny do zniesienia, a Sand wyjątkowo wyrachowana, czy tak było w rzeczywistości?

Trudne początki znajomości Chopina i Sand
Biografia słynnego Polaka obfituje w kilka miłosnych fascynacji. Jedną z najważniejszych kobiet w życiu Chopina była bez wątpienia George Sand. Początek ich znajomości nie należał do spektakularnych. Poznali się w czasie jednego z licznych przyjęć na paryskich salonach. Chopin opisywał Sand w liście do rodziców jako osobę o raczej odpychającej fizjonomii i długo był odporny na jej zainteresowanie.

Reklama Minęło półtora roku, zanim kompozytor przekonał się do kontrowersyjnej pisarki i obdarzył ją gorącym uczuciem. Od tej pory (czyli od 1838 roku) para była nierozłączna. Każde lato spędzali w wiejskiej posiadłości Sand w Nohant, natomiast przez pozostałą część roku mieszkali w Paryżu. W listopadzie 1838 roku wyjechali na trzy miesiące na Majorkę, gdzie Chopin ciężko się rozchorował. Na szczęście udało się podreperować stan jego zdrowia licznymi pobytami w sanatoriach. Sand przejęła na siebie obowiązki opiekunki, a nawet pielęgniarki ukochanego, wskutek czego ich płomienny romans zaczął przeradzać się w przyjaźń i przywiązanie.

Niestety między Chopinem i dziećmi George Sand często dochodziło do dramatycznych spięć, co niestety zaowocowało rozpadem związku. Do zerwania doszło z inicjatywy Sand - w 1847 roku wymienili ze sobą serię pożegnalnych listów. Chwilę wcześniej pisarka opublikowała powieść "Lucrezia Floriani", w której nakreśliła karykaturalny portret kochanka, co spotkało się z oburzeniem i powszechnym potępieniem ze strony środowisk inteligenckich. Chopin i Sand spotkali się po raz ostatni przez przypadek w marcu 1848 r. Rok później kompozytor zmarł.

Reklama Kim była George Sand?
George Sand to pseudonim artystyczny pisarki i eseistki Aurory Dudevant, z domu Dupin. Tworzyła nowele, sztuki teatralne i powieści. Była szczególnie ceniona w Paryżu. Jej styl pisania oraz bycia, wzbudzał ogólne poruszenie, ponieważ śmiało głosiła kontrowersyjne jak na tamte czasy poglądy (głównie feministyczne), nosiła spodnie, paliła cygaro i wysoko ceniła sobie własną niezależność.

Długo panowała opinia, jakoby Sand była jedynie kochanką wielkiego kompozytora, kobietą, która nie doceniała jego geniuszu i drwiła z jego dzieł. Pogląd ten dalece mijał się z prawdą, ponieważ Sand była zafascynowana twórczością Chopina, wspierała go i niemal czciła.

Artykuł sponsorowany
Wyświetleń: 541 komentarze: 0
01.06.2019, 08:34r. Drukuj
Powrót