sobota, 19 września 2020 r., imieniny Januarego, Konstancji, Teodora

Reklama   |   Kontakt

Aktualności

Samodzielne szpachlowanie ścian krok po kroku

Proces szpachlowania pozwala na korygowanie nierówności i ubytków znajdujących się w ścianach. To prosta czynność, którą można wykonać samodzielnie. Jak się zabrać za szpachlowanie? Nie jest to trudne, a zadanie wymaga tylko podstawowych, niedrogich narzędzi i krótkiego treningu.

Planując remont, niektóre czynności można wykonać samodzielnie, o ile ma się odpowiednią wiedzę i zacięcie do tego typu prac. Z pozoru trudne i czasochłonne czynności można w prosty oraz szybki sposób wykonać na własną rękę. Jedną z nich jest szpachlowanie ścian, o ile wykona się je dokładnie oraz zgodnie z zasadami sztuki budowlanej.

Reklama Krok 1: właściwe przygotowanie

Podstawą wyrównywania ścian jest odpowiednie przygotowanie do przeprowadzania prac remontowych. Opiera się ono na odpowiednim wyczyszczeniu powierzchni do szpachlowania. Jeśli ściana była już wcześniej malowana, a stare powłoki malarskie się kruszą - należy je w całości zeskrobać. Do tej czynności można użyć drucianej szczotki bądź szpachelki. Jeżeli na powierzchni występują pęknięcia, należy je delikatnie rozszerzyć - wówczas gładź będzie aplikowana do środka szczeliny.

Istotne jest usunięcie wszelkich zabrudzeń i pyłu, który wytworzył się podczas przygotowywania podłoża. Nawet najmniejsza warstwa pyłu może mieć negatywny wpływ na przywarcie gładzi szpachlowej. Przed rozpoczęciem kolejnego etapu prac należy przez kilka godzin wietrzyć pomieszczenie.

Krok 2: gruntowanie ścian

Ważnym etapem przed szpachlowaniem ścian jest ich gruntowanie. Proces polega na nałożeniu na całej powierzchni ściany środka gruntującego za pomocą szerokiego pędzla do gruntowania. Należy go aplikować w dużych ilościach, wcierając mocno i precyzyjnie. Środek gruntujący zwiększy przyczepność gładzi szpachlowej, która będzie wykorzystywana w kolejnym kroku. Przy gruntowaniu powierzchni chłonnych należy wybrać materiały zmniejszające nasiąkliwość, natomiast przy podłożach niechłonnych, takich jak beton - warto użyć tzw. gruntów sczepnych. Ich gęsta konsystencja tworzy szorstką warstwę, jednak należy pamiętać o tym, że tego typu grunt wymusi również konieczność nałożenia grubszej warstwy gładzi. Po zagruntowaniu powierzchni należy odczekać do jej całkowitego wyschnięcia.

Reklama Krok 3: przygotowanie gładzi

Na rynku istnieją zarówno gotowe gładzie szpachlowe, jak i te w formie sypkiej, które należy rozrobić z wodą. Pierwsze sprawdzą się przy szpachlowaniu drobnych ubytków w ścianach, jednak przy wyrównywaniu większej powierzchni warto postawić na sproszkowaną zaprawę do rozcieńczenia z wodą (wg zaleceń producenta). Masę należy dokładnie wymieszać przy użyciu wiertarki z mieszadłem - istotą stworzenia odpowiedniej gładzi jest to, by w zaprawie nie znalazły się nawet najmniejsze grudki.

Krok 4: szpachlowanie

Oczyszczone i zagruntowane podłoże, przygotowana gładź - czas na szpachlowanie! Na ubytki szczelnie nakłada się masę szpachlową, a do wypełniania i wyrównywania używa się dwóch szpachelek o różnych rozmiarach. Węższą nabiera się i wprowadza masę do wgłębień, a szerszą rozprowadza i wyrównuje.

Proces szpachlowania rozpoczyna się od trudno dostępnych miejsc. Warto pamiętać, że maksymalna grubość pojedynczej warstwy gładzi wynosi około 3 mm. Następne warstwy kładzie się dopiero po całkowitym wyschnięciu poprzedniej.

W dalszym etapie, po całkowitym zaschnięciu gładzi, szlifuje się ściany drobnoziarnistym papierem ściernym bądź siatką do szlifowania. Po zakończeniu należy wyczyścić pomieszczenie z zabrudzeń oraz pyłu. Tak przygotowana ściana nadaje się do malowania farbą bądź do położenia na niej tapety.

Jeżeli to brzmi skomplikowanie lub najzwyczajniej nie mamy wystarczająco dużo wolnego czasu, szpachlowanie i gipsowanie ścian możemy zawsze zlecić doświadczonym fachowcom.

Artykuł sponsorowany

Wyświetleń: 3240 komentarze: 0
28.07.2019, 07:55r. Drukuj
Powrót