sobota, 19 września 2020 r., imieniny Januarego, Konstancji, Teodora

Reklama   |   Kontakt

Aktualności

W jaki sposób oswoić kota z psem?

Czy pies i kot muszą żyć "jak pies z kotem"? Jak pokazują przykłady licznych zdjęć, na których obaj przedstawiciele gatunków przytulają się do siebie, wojna na tle rasowym nie jest koniecznością. Przyzwyczajenie psa do kota lub kota do psa jest możliwe, sprawdź, jak to zrobić!

Aby dokonać tego "cudu" trzeba przestrzegać kilku podstawowych zasad. Należy zapomnieć o karaniu zwierząt za niewłaściwe zachowanie, zapewnić kotu i psu własne miejsce, w którym pupil poczuje się bezpiecznie oraz stopniowo przyzwyczajać ich do siebie.

Szczeniak i kociak

Najłatwiej osiągnąć harmonię między psem i kotem, adoptując szczeniaka i małego kotka. Obaj nie będą jeszcze posiadać negatywnych wzorców zachowania, dlatego szybciej nauczą się, że obecność drugiego zwierzęcia obcego gatunku nie jest zła. W toku rozwoju kota i psa obaj przedstawiciele mogą przejmować od siebie niektóre przyzwyczajenia, np. będą próbowały jeść tę samą karmę lub oboje zechcą wyjść na spacer na smyczy.

Dorosły pies i młody kot czy młody pies i dorosły kot?

Oba warianty wymagają więcej pracy głównie od właściciela. Zwierzę, które przyzwyczaiło się, że jest w domu samo, może niechętnie przyjąć nowego lokatora. Istotne jest więc stopniowe przyzwyczajanie psa do kota lub na odwrót. Doprowadzenie do zgody może się jednak okazać trudne, szczególnie w przypadku psów, które agresywnie reagują na inne zwierzęta lub kotów, posiadających negatywne doświadczenia z psami. Powszechnie uważa się, że dorosły kot zareaguje najlepiej na młodą sukę, a nowego kota przyjmie najszybciej suka karmiąca lub ciężarna (z powodu instynktu macierzyńskiego).

Pierwsze spotkanie

Do pierwszego spotkania kota i psa trzeba przygotować oba zwierzaki. W tym celu można zaprosić znajomych, którzy posiadają psa lub kota - w zależności od potrzeby - i sprawdzić, jak zwierzę, które jest już domownikiem, reaguje na przedstawiciela innego gatunku. Należy zapewnić równie bezpieczną przestrzeń zarówno dla kota, jak i psa. Kocim azylem może być wysoki drapak lub domek, natomiast psim - legowisko, usytuowane w pokoju niedostępnym dla kota.

Wspólne posiłki

Odseparowania wymaga nie tylko osobista przestrzeń, ale również podawanie pożywienia. Wspólna miska dla psa może się sprawdzić w przypadku zwierząt, które już się polubiły, natomiast dla pupilów uczących się współżycia z innym zwierzęciem, może być dodatkową kością niezgody.

Artykuł sponsorowany

Wyświetleń: 1621 komentarze: 0
03.12.2019, 12:02r. Drukuj
Powrót