poniedziałek, 28 września 2020 r., imieniny Luby, Wacława, Salomona

Reklama   |   Kontakt
Ubezpieczenia

Aktualności

Samodzielny montaż szyn karniszowych i listew maskujących

Remont w domu lub mieszkaniu już się zakończył, lecz brakuje karniszy? Bez obaw - ten element sztukaterii wewnętrznej możesz zamontować samodzielnie! Wymaga to oczywiście pewnego przygotowania, dokładności oraz precyzji, jednak nie musisz w tym celu zapraszać do swojego domu fachowców.

Jak samodzielnie zamontować szynę karniszową radzą specjaliści ze sklepu www.dekorplanet.pl.

Remont w Twoim domu lub mieszkaniu już się zakończył, a Ty jednak zdecydowałeś się na karnisze? Bez obaw - ten element sztukaterii wewnętrznej możesz zamontować sam! Wymaga to oczywiście pewnego przygotowania, dokładności oraz precyzji, jednak nie musisz w tym celu zapraszać do swojego domu fachowców. Poprosiliśmy specjalistów ze sklepu www.dekorplanet.pl o instrukcję, jak samodzielnie zamontować szynę karniszową!

Reklama Szyny karniszowe - dlaczego to na nich najchętniej montujemy zasłony i firany?

Wystrój okien to jedna z najważniejszych decyzji, która zadecydować może o charakterze całego pomieszczenia. To od zasłon lub firan zależy, czy pokój będzie przytulny czy surowy, skąpany w słońcu czy schowany w cieniu. We współczesnym budownictwie, które ma tendencję do stawiania jednego bloku zaraz obok drugiego, kotary są często jedynym rozwiązaniem, by sąsiedzi na zaglądali nam w okna. Prywatność można rzecz jasna chronić również za pomocą żaluzji, jednak mają one zdecydowanie bardziej oficjalny charakter. Źle dobrane mogą niechcący przywodzić na myśl sztywne, biurowe wnętrza. Aby uniknąć takiego niezmierzonego efektu, najlepszym rozwiązaniem będzie wybór firan lub zasłon.

Najpopularniejszym sposobem ich montażu pozostają niezmiennie szyny karniszowe, a wynika to z ich licznych zalet. Łatwo dopasować je do kształtu czy wymiarów okien, wypadają również zdecydowanie delikatniej, niż inne popularne rozwiązanie, czyli drążek. Szynę montujemy na suficie, po czym przyczepiamy do niej tak zwane żabki, klipsy, klamry lub agrafki. Warto pamiętać, że wykonana lekkiego metalu szyna nie udźwignie ciężkich zwojów grubego materiału. Jeśli zatem marzą nam się solidne kotary rodem z teatru, najlepiej zdecydować się jednak na mniej dyskretne rozwiązanie, czyli karnisz w postaci drążka.

Reklama Szyna karniszowa i listwa osłaniająca karnisz - zestaw maskujący

Chociaż wykonane z metalu szyny karniszowe są drobne i po zaciągnięciu zasłon lub firan stają się niemalże niewidoczne, większość osób i tak decyduje się na zamaskowanie ich listwą karniszową. Jest to element sztukaterii wewnętrznej niezwykle podobny do zwykłej listwy przysufitowej. Został jednak zmodyfikowany tak, by między nim a ścianą znalazło się miejsce na karnisz. W sklepach typu właśnie www.dekorplanet.pl znajdziemy jednak również szyny karniszowe skonstruowane tak, by materiał zasłony maskował ją praktycznie całkowicie. Jeśli zatem listwa przysufitowa to rozwiązanie, które nie współgra z naszą wizją wystroju wnętrza, ten typ szyny karniszowej będzie idealnym rozwiązaniem.

Szyny karniszowe podwójne lub dwutorowe - kiedy będziemy ich potrzebować

W sklepach ze sztukaterią wewnętrzną znaleźć można także szyny wielowarstwowe, które pozwalają na zawieszenie wielu zasłon naraz. Będą one również przydatne, jeżeli marzą nam się tak zwane lambrekiny. Ten specyficzny typ zasłon wciąż cieszy się dużą popularnością. Nadają one pomieszczeniom eleganckiego, lecz przytulnego charakteru. Zwłaszcza miłośnicy klasycznego, tradycyjnego stylu powinni rozważyć ten rodzaj dekoracji.

Reklama Szyny karniszowe i listwy maskujące - samodzielny montaż

Jeśli zdecydujemy się na samodzielny montaż szyny karniszowej, powinniśmy zaopatrzyć się w kilka niezbędnych przyrządów. Przyda nam się poziomica, wkrętak, wiertarka, kołki i wkręty, linijka oraz ołówek. Jak podkreślają specjaliści ze sklepu www.dekorplanet.pl, cały proces warto poprzedzić zaznaczeniem na suficie linii, na której chcemy umieścić szynę. Najłatwiej zrobić to przy pomocy poziomicy, linijki oraz ołówka. W ten sposób upewnimy się, że szyna zamontowana będzie równo i nie będzie utrudniała otwierania okna. Jeśli tak jest, możemy przymocować ją do sufitu przy użyciu wiertarki. Podobnym krokiem powinniśmy poprzedzić montaż listwy karniszowej. Ten element sztukaterii zwykle przyklejamy do sufitu specjalnym spoiwem. Wielu producentów dołącza dedykowany klej do zakupionych listew. Ważne jest to, by pozwolić spoiwu wyschnąć. Potrzebuje ono około 24h, by osiągnąć właściwy stopień twardości. Po zakończeniu tego procesu następuje moment, na który czekaliśmy najbardziej - możemy zawiesić naszą wymarzoną zasłonę lub firanę i cieszyć się zasłoniętym, przytulnym wnętrzem.

Szyny karniszowe stanowią o wiele delikatniejszą alternatywę dla drążków. Na ich korzyść przemawia uniwersalny charakter oraz fakt, że doskonale wtapiają się w tło. Samodzielny montaż nie nastręcza zbyt wielu problemów, dlatego jeśli decyzję o posiadaniu zasłon podjęliśmy już po zakończeniu remontu, przymocowanie szyn karniszowych oraz listew maskujących możemy z powodzeniem wykonać sami.

Artykuł sponsorowany

Wyświetleń: 885 komentarze: 0
14.12.2019, 07:41r. Drukuj
Powrót