piątek, 26 kwietnia 2024 r., imieniny Marzeny, Klaudiusza, Marceliny

Reklama   |   Kontakt

Aktualności

Czy ksiądz wybuduje dworzec autobusowy? W planach może być nawet... nowy blok! (wideo z drona)

Proboszcz parafii poklasztornej ma plany inwestycyjne. Miejsce, w którym obecnie znajduje się dworzec autobusowy, może zmienić się w centrum handlowo-usługowe. Niewykluczone, że na parafialnej ziemi powstanie również blok mieszkalny. Ma się jednak znaleźć miejsce także dla autobusów.

Ostrołęcki dworzec jest brzydki, plac wokół niszczeje, a ogrodzenie się sypie. Zaniedbana nieruchomość w samym sercu miasta należy do parafii poklasztornej. Jak wynika z prowadzonych rozmów, już niebawem mogą tam powstać budynki usługowo-handlowe, a nawet mieszkalne!

Teren od wielu już lat nie stanowi wizytówki miasta. Goście odwiedzający tę część regionu, przejeżdżając w pobliżu dworca, widzą stary, zaniedbany budynek, sypiące się fundamenty ogrodzenia i wyłamane przęsła, dziurawy plac i koszmarne budki handlowe, wyjęte niczym z minionej epoki. 

Reklama

Ostrołęcki dworzec był wielokrotnie obiektem kpin i żartów. Nazywany "biedadworcem" czy niechlubną wizytówką miasta, od lat czeka na rewitalizację. Wiele osób niesłusznie o zaniedbania obwinia samorząd miasta, pisząc skargi, grunt należy bowiem do sąsiedniej parafii poklasztornej, a jego zarządca zmieniał się na przestrzeni lat. Aby ta część miasta zyskała nowoczesny, bezpieczny i estetyczny wygląd, potrzeba kompleksowej i bardzo kosztownej inwestycji. 

Od lat trwają dyskusje, co miałoby tam powstać

Miasto chciałoby, aby w tym miejscu zachowana była funkcja dworca autobusowego. Miejsce jest dogodne, w centrum miasta, mieszkańcy mają stosunkowo blisko, aby dotrzeć ze wszystkich osiedli. Parafia też ma plany. W 2019 roku doszło do poważnych rozmów pomiędzy samorządem a parafią. Wszystko wskazywało na to, że nić porozumienia jest dość mocna, choć obie strony miały nieco odmienne wizje koncepcyjne na zagospodarowanie tego terenu.

Jednakże zarówno miasto, jak i parafia deklarowały, że dobro lokalnych kupców oraz dobro społeczne jest najważniejsze, a rewitalizacja tych gruntów jest konieczna. Jednym z ważniejszych punktów rozmów było ustalenie, czy kościół, jako właściciel gruntów, dopuszcza dalsze funkcjonowanie na tym terenie dworca, o co zabiega miejski samorząd.

- Jest w tej lokalizacji dworzec i myślę, że tam pozostanie, bo nie ma innego, lepszego miejsca. Gdyby to nie był teren parafialny, to tego dworca już by nie było, ta jak w innych miastach - mówił w 2019 roku proboszcz parafii poklasztornej ks. Zdzisław Grzegorczyk.

Reklama

Na ruinie ma powstać nowoczesny dworzec autobusowy z częścią handlowo-usługową

Kilka lat po oficjalnych rozmowach, miasto powróciło do dyskusji na temat zagospodarowania tego obszaru. Jak się dowiedzieliśmy, ratusz jest w tej sprawie w kontakcie z proboszczem Sanktuarium św. Antoniego Padewskiego (tzw. klasztor), ks. kan. dr. Zdzisławem Grzegorczykiem. Projektant z ramienia parafii przedstawił już plany rozwiązań rewitalizacyjnych tej nieruchomości.

- Odbyło się kilka spotkań, podczas których rozmawiano na temat optymalnych rozwiązań w ramach rewitalizacji przedmiotowego terenu, spełniających oczekiwania mieszkańców i przyjezdnych. Projektant ze strony parafii przedstawił wstępną propozycję zagospodarowania terenu, nie jest ona jednak przesądzona.  Zgodnie z rozmowami, we wskazanym miejscu powstanie między innymi nowoczesny dworzec autobusowy, a także część handlowo-usługowa - informuje ratusz.

Czy na placu dworcowym powstanie blok mieszkalny?

Plany parafii mogą być rozszerzone o inne obiekty. Już kilka lat temu wskazywano, że budowa obiektu handlowo-usługowego miałaby być zlokalizowana od strony ulicy Bogusławskiego. Gdy przedsiębiorcy i kupcy z budek zlokalizowanych wokół placu, przeniosą się do nowego obiektu, a blaszaki zostaną zlikwidowane, uwolniony będzie pokaźny teren. Całość to blisko hektar gruntu. Co mogłoby powstać na pozostałej części placu? Jest przesłanka, że mógłby to być blok mieszkalny.

- Parafia zawnioskowała o zmianę przeznaczenia części działki (od strony dawnego basenu) na tereny zabudowy mieszkaniowej wielorodzinnej, co może oznaczać powstanie w przyszłości również bloku mieszkalnego - informuje Wydział Planowania i Zintegrowanego Rozwoju miejskiego ratusza.

Miasto ma ograniczony wpływ na inwestycję. Kluczowe decyzje podejmuje parafia jako właściciel gruntu

Obecnie miasto nie wie, kto miałby w przyszłości zarządzać obiektem dworcowym. Na tę chwilę nie ma też dokumentacji projektowej.

- Należy podkreślić, że pomimo dobrych stosunków z właścicielem terenu i wolą współpracy z obu stron, miasto ma ograniczone możliwości ingerencji w ostateczny kształt inwestycji, o ile ta będzie zgodna z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego i innymi przepisami prawa. Nie ulega jednak wątpliwości, że najprawdopodobniej już niedługo niechlubnie osławiony teren dworca PKS zmieni swoje oblicze i stanie się miejscem funkcjonalnym i estetycznym - tłumaczy Marta Głosek, dyrektor Wydziału Planowania i Zintegrowanego Rozwoju Urzędu Miasta w Ostrołęce.

To najnowsze ustalenia dotyczące dworca autobusowego i nieruchomości przy ulicy Bogusławskiego, naprzeciwko klasztoru. Rewitalizacja terenu jest niezaprzeczalnie konieczna. Jak jednak oceniacie propozycję parafii? Czy to dobry pomysł, aby powstał tam nowoczesny obiekt handlowo-usługowy? Czy funkcja dworca powinna być w tym miejscu zachowana? 

Pytania w sprawie ewentualnej inwestycji przesłaliśmy do Kurii Diecezjalnej w Łomży oraz ostrołęckiej parafii pw. św. Antoniego. Do czasu publikacji nie otrzymaliśmy odpowiedzi. Jeśli takie napłyną, do tematu powrócimy.

Reklama

Więcej na ten temat:

Nie będzie dworca, bo ksiądz chciał za dużo (zdjęcia)

Skrzynka skarg: Obskurny biedadworzec autobusowy w Ostrołęce

Skrzynka skarg: Rano i wieczorem dworzec zamknięty, toaleta też. Co mają począć podróżni?

Turystka przeżyła szok na widok ostrołęckiego dworca. "Wstyd dla miasta i tyle" (zdjęcia)

Jaka jest przyszłość dworca autobusowego? "Czy znacie państwo lotnisko, gdzie samoloty lądują obok?" (zdjęcia)

Dworzec autobusowy na Stacji? Raczej odpada. "Rozwiązanie jest niemożliwe i ekonomicznie nieuzasadnione"

Dwie wizje koncepcyjne prezydenta i proboszcza na rewitalizację dworca autobusowego (zdjęcia, wideo)

Łukasz Kulik: "Interesuje mnie, by w Ostrołęce powstał nowy dworzec"

Wyświetleń: 65528 komentarze: -
11:53, 24.11.2022r. Drukuj