sobota, 27 kwietnia 2024 r., imieniny Teofila, Zyty, Żywisława

Reklama   |   Kontakt

Aktualności

Zapadł wyrok w głośnej sprawie powiatu przasnyskiego przeciwko aktywistom Atlasu Nienawiści

W środę 29 grudnia 2021 r. przed ostrołęckim sądem zapadł wyrok w sprawie z powództwa powiatu przasnyskiego przeciwko twórcom Atlasu Nienawiści - interaktywnej mapie, która wskazała homofobiczne samorządy. Mowy końcowe wygłoszono 3 grudnia br. Na ostatniej rozprawie poznaliśmy wyrok.

Pierwsza rozprawa odbyła się 20 lipca br. Przed ostrołęckim sądem stanęli przedstawiciele Atlasu Nienawiści oraz powiatu przasnyskiego. Władze sąsiedniego powiatu wytoczyły aktywistom proces za naruszenie dobrego imienia.

Reklama

Postępowanie sądowe było wynikiem przyjętej w 2019 roku przez powiat przasnyski Samorządowej Karty Praw Rodziny autorstwa Ordo Iuris, przez którą lokalny samorząd znalazł się na mapie Atlasu Nienawiści. Interaktywna mapa piętnuje samorządy, które ogłosiły się tzw. strefami wolnymi od LGBT lub wprowadziły uchwały homofobiczne, w jakimś stopniu dyskryminujące odmienne postawy czy przekonania.

Podczas trzeciej rozprawy wygłoszono mowy końcowe. Omówiono też Samorządową Kartę Praw Rodziny, która w swoich założeniach godzi w osoby LGBT+. Szeroko omówiono także problemy uczniów LGBTQ, którzy nie mogą liczyć na wsparcie w szkole, narażone na homofobiczne ataki ze strony rówieśników, a nawet dorosłych.

- Powód najwyraźniej uważa, że dziecko LGBTQ powinno ze strachu przed ulicą znosić w milczeniu przemoc fizyczną, psychiczną oraz ekonomiczną ze strony swojej rodziny. W imię jej jedności. Dziecko ma także zapomnieć o szukaniu jakiegokolwiek wsparcia w szkole. Bo nie uświadczy tam żadnego “latarnika” - czyli nauczyciela, który odważy się stanąć w jego obronie przed prześladowaniem przez rówieśników - dodał.

Reklama

Wyrok ogłoszono 29 grudnia

Jak poinformowali aktywiści z Atlasu Nienawisci - pozew oddalono. Powiat przasnyski został obciążony kosztami sądowymi w wysokości 4 tys. 337 zł.

- Wyrok uniewinniający dla Atlasu Nienawisci sędzina motywuje wolnością słowa, prawem do krytyki oraz trudną sytuacją osób LGBT w Polsce. Sędzina cytuje statystki odnośnie przemocy wobec osób LGBT i niewielką liczbą osób wyoutowanych - czytamy na Twitterze Atlasu Nienawiści.

Pełną relację z rozprawy oraz komentarz znajdziecie na stronie facebookowej Atlasu Nienawiści.

Rozprawa odbyła się w Sądzie Okręgowym w Ostrołęce 29 grudnia br.

Zobacz też:

Pokazali najbardziej homofobiczne miejsca w Polsce. Teraz staną przed sądem. Pierwsza rozprawa odbędzie się w Ostrołęce!

W ostrołęckim sądzie odbyła się pierwsza rozprawa aktywistów z Atlasu Nienawiści. Powództwo wniósł powiat przasnyski

Powiat przasnyski kontra aktywiści LGBT. Druga rozprawa przed ostrołęckim sądem

Aktywiści Atlasu Nienawiści kontra samorząd przasnyski. "Wicestarosta nie rozumie uchwały, którą stworzył"

Samorząd Przasnysza uchylił uchwałę o Samorządowej Karcie Praw Rodzin (wideo)

Przed ostrołęckim sądem Atlas Nienawiści kontra powiat przasnyski. Wygłoszono mowy końcowe, wyrok poznamy pod koniec grudnia

Atlas Nienawiści

Wyświetleń: 1920 komentarze: -
13:29, 29.12.2021r. Drukuj