czwartek, 23 stycznia 2020 r., imieniny Ildefonsa, Rajmunda, Klemensa

Reklama   |   Kontakt

Aktualności

System przeciwpożarowy - czujki punktowe optyczne i optyczno-termiczne, kategorie wykrywanych pożarów

W systemach przeciwpożarowych wykorzystuje się różne technologie wykrywania ognia i dymu. Wśród nich znajdują się między innymi czujki optyczne oraz optyczno-termiczne. Co warto o nich wiedzieć? Jakie są rodzaje pożarów testowych? Które czujki sprawdzą się przy różnych pożarach?

Czujki optyczne

To najbardziej rozpowszechniona spośród czujek używanych w systemach przeciwpożarowych, często określana także jako rozproszeniowa czujka dymu. Posiada ona specjalną komorę, do której jest wprowadzane powietrze z pomieszczenia, a jednocześnie blokowane jest światło pochodzące spoza komory.

W środku emitowane jest światło widzialne, podczerwone lub ultrafioletowe. Pada ono na umieszczoną w komorze matrycę i na podstawie odczytów sprawdza się, czy nie ma podejrzenia, że w próbce powietrza jest dym, rozpraszający część światła. Oczywiście sygnał analizowany jest przez odpowiednie algorytmy, aby zmniejszyć ryzyko fałszywego alarmu.

Czujki multisensorowe (np. dualne)

W tego typu czujkach wykorzystano co najmniej dwie metody wykrywania dymu w pomieszczeniu. Przykładowo mogą to być czujki optyczno-termiczne, w których oprócz wspomnianej już metody wykorzystującej światło, zastosowane zostały także detektory temperatury, które reagują na podwyższenie ciepła w otoczeniu, zarówno w sensie zbyt szybkiego wzrostu temperatury, jak i osiągnięcia temperatury granicznej. Występują również czujki z podwójnym sensorem optycznym wykorzystujące do detekcji światło o różnej długości fali (np. podczerwone i ultrafioletowe).

Warto zauważyć, iż połączenie dwóch metod detekcji wpływa zarówno na wykrywanie zagrożenia, jak i na zmniejszenie prawdopodobieństwa fałszywego alarmu. Z drugiej strony nie można zapominać i o tym, że większość dostępnych na rynku czujek można ustawić w tryb podwyższonej czułości.

Inne rodzaje czujek

Oprócz metod optycznych i termicznych, w czujkach stosowane są także inne sposoby wykrywania zagrożenia pożarowego. Wśród nich można wymienić między innymi czujki płomienia oraz czujki jonizacyjne.

Pożary testowe

Każdy model czujki trafiającej na rynek jest sprawdzona pod względem jej faktycznego działania. W tym celu przeprowadza się różnego typu "sprawdziany" określane mianem pożarów testowych TF numerowanych od 1 do 9. Co ciekawe, różne typy czujek różnie się sprawdzają w zależności od kategorii testu. Wskazuje to na fakt, że do danego obiektu należy zastosować odpowiedni rodzaj sensorów, a przy tym zachować wszelkie możliwe zasady ostrożności.

TF1 to pożar, w którym wykorzystuje się listwy drewna, dobrze wykrywany przez czujki optyczne i jonizacyjne, a także przez termiczne.

W przypadku TF2 powoli tlą się klocki drewna, co szybko wykrywają czujki optyczne i tlenku węgla.

Przy TF3 stosuje się materiał bawełniany. Taki pożar testowy szybko wykrywają czujki optyczne oraz CO.

W przypadku TF4 sięga się po piankę poliuretanową. W tym przypadku oprócz czujek optycznych i CO sprawdzą się także detektory jonizacyjne.

TF5 to pożar testowy z wykorzystaniem rozpuszczalników. Tu już czujki optyczne okażą się niewystarczające, natomiast sprawdzą się sensory termiczne i czujki jonizacyjne.

Do pożaru testowego TF6 wykorzystuje się spirytus. Taki rodzaj płomieni, podobnie jak w przypadku TF5, szybko wykrywają czujki termiczne lub multisensorowe.

TF7 (powolne tlenie się drewna) jest podobny do pożaru testowego TF2 i sprawdzają się przy nim czujki optyczne i sensory CO.

TF8 to niewielki płomień z wykorzystaniem rozpuszczalników - tu ponownie sprawdza się czujki optyczne.

TF9 to pożar testowy, w którym sięga się po elementy elektryczne owinięte materiałem bawełnianym - dobrze wykrywany jest czujkami optycznymi i CO.

Jak więc widać, zasadne jest wykorzystanie czujek multisensorycznych, uwzględniających wykrywanie pożaru różnymi metodami, znacząco zwiększa to poziom niezawodności detekcji pożaru. Należy jednak pamiętać, że powyższe testy są wykonywane w warunkach stworzonych sztucznie - przy rzeczywistych obiektach powyższe wyniki testów należy traktować jako wskazówki przy projektowaniu optymalnego rozwiązania.

Artykuł sponsorowany

Wyświetleń: 555 komentarze: 1
11.09.2019, 09:04r. Drukuj
Powrót


sponsor @ 13:05, 12.09.2019

IP: 80.53...146

Przez kogo sponsorowany