poniedziałek, 10 sierpnia 2020 r., imieniny Borysa, Filomeny, Wawrzyńca

Reklama   |   Kontakt
Ubezpieczenia

Aktualności

Przygotowania do świąt, czyli jak nie utracić magii Bożego Narodzenia

Przygotowania do świąt warto rozpocząć stosownie szybko, by nie spędzić ostatniego tygodnia przed Bożym Narodzeniem na nadrabianiu zaległości. Bardziej zapobiegliwi zaczynają już pod koniec listopada, robiąc pierwsze zakupy półproduktów spożywczych oraz kupując prezenty na Black Friday.

Wiele osób przygotowania do świąt i zakupy świąteczne odkłada na ostatnią chwilę, ponieważ według nich, w listopadzie jest jeszcze zbyt wcześnie na kupowanie prezentów i lepienie pierogów. Jednak bardzo szybko okazuje się, że pędzący czas i niespodziewane wydarzenia, weryfikują nasze plany rozpoczęcia przygotowań do świąt Bożego Narodzenia na początku grudnia, przez co zaczynają piętrzyć się problemy i zaległości.

Reklama Dlaczego dzieci zawsze bardziej cieszą się na nadchodzące święta Bożego Narodzenia niż dorośli? Ponieważ nie wpadają w pogoń za prezentami i nie spędzają całego przedświątecznego czasu w kuchni w obawie, że ze wszystkim nie zdążą. Czerpią radość ze świątecznej atmosfery i odliczają tygodnie do świąt, nie przejmując się czy pierogi wyjdą idealne. Ich jedynym problemem jest fakt, że kalendarz adwentowy ma zbyt mało czekoladek do zjedzenia. Dorośli w pewnym momencie wpadają w pośpiech, stają się rozdrażnieni, przez co Boże Narodzenie traci dla nich swój wyjątkowy urok.

Trzeba pamiętać, że w tym czasie najważniejsze jest czerpanie radości z nadchodzących świąt Bożego Narodzenia i wspólnych przygotowań, a nie to, czy wszystkie pierogi będą tej samej wielkości. Dlatego tak ważne jest zaplanowanie przygotowań do świąt - by nie zasiąść do uroczystej kolacji wycieńczonym, jednocześnie ciesząc się nie z czasu spędzanego z rodziną, a z faktu, że już po wszystkim.

Przygotowania do świąt zacznij od dobrego planu

Przed świętami bardzo często popełniamy te same błędy, zaczynając przygotowania zbyt późno, a potem desperacko próbując nadrobić stracony czas. Część gospodyń zaharowuje się w kuchni, część decyduje się na zakup wątpliwej jakości gotowców na ostatnią chwilę, by uratować święta i swój honor.

Reklama Aby nie dopuścić po raz kolejny do takiej sytuacji należy odpowiednio zaplanować przedświąteczny czas i obowiązki, a także rozdzielić je pomiędzy domowników. Mąż nie kupi wszystkiego za pierwszym razem, a dzieci nie wytrą dokładnie kurzu? I co z tego? Chociaż poszczególne obowiązki będziesz mogła z czystym sumieniem oddać innym i zająć się ważniejszymi sprawami. Święta nie są konkursem na najczystszy dom i najidealniejsze dania, dlatego warto korzystać z pomocy innych i nawet do popełnianych błędów podchodzić ze spokojem i uśmiechem.

Przedświąteczna panika to najgorsze, co może nam się przydarzyć. Nerwowe bieganie po sklepach w poszukiwaniu prezentów czy przygotowywane w pośpiechu specjały, odzierają z magii okres przedświąteczny i sprawiają, że coraz trudniej przychodzą nam z pozoru proste czynności, które do tej pory wykonywałyśmy z łatwością, takie jak zakupy świąteczne czy przygotowywanie świątecznych potraw.

Przed rozpoczęciem jakichkolwiek działań warto usiąść i spokojnie zanotować wszystko, co mamy do zrobienia, uwzględniając sprzątanie, zakupy, prezenty oraz menu świąteczne. Kiedy mamy już wszystko uporządkowane, rozpiszmy dokładnie listę prezentów oraz produkty spożywcze koniecznie do przyrządzenia świątecznych potraw. Warto podzielić listę zakupów na te rzeczy, które możemy kupić wcześniej, bo mają długi termin do spożycia, takie jak przyprawy, mak, ser do sernika czy mąka lub możemy je zamrozić, jak na przykład mięso oraz na te, które musimy kupić w ostatniej chwili, jak warzywa i owoce. Znacznie ułatwi to wyprawy do sklepu.

Jeżeli każdego roku organizujemy święta Bożego Narodzenia u siebie, a cała rodzina zjeżdża się na gotowe, warto wprowadzić niewielkie zmiany w tej tradycji, prosząc każdego o przywiezienie czegoś z sobą. Teściowa piecze pyszny sernik? Poprośmy ją, by w tym roku przygotowała go na Wigilię. Wujek jako jedyny w całej rodzinie uwielbia kluski z makiem? Zasugerujmy, by sam je w tym roku przyrządził i przywiózł ze sobą. W ten sposób oddamy część obowiązków innym, a my będziemy mogły skupić się na innych zadaniach.

Reklama Przygotowania do świąt rozpocznij porządkami

Jeżeli nie należymy do osób, które wykonują jesienią gruntowne porządki w swoich domach, a odczuwamy taką potrzebę przed świętami, warto się za to zabrać już w połowie listopada - najlepiej na około 4 tygodnie do świąt. Wprawdzie okna do świąt zdążą się jeszcze zabrudzić, a kurz osiądzie na meblach, jednak szał sprzątania oparty na odsuwaniu mebli czy porządkowaniu wnętrza szafy, będziemy już mieli za sobą, dzięki czemu zyskamy miejsce na ukrycie kupionych prezentów.

Gruntowne porządki wykonane wcześniej sprawią, że przed samymi świętami pozostanie nam już tylko przetarcie kurzu z mebli i odświeżenie zastawy.

Zakup prezentów świątecznych

Co roku wydajemy mnóstwo pieniędzy na prezenty dla najbliższych. Wielu z nas już dawno przestało się łudzić, że w tym okresie można zaoszczędzić na prezentach. Jednak dobrym pomysłem jest zakup chociaż części podarków podczas coraz popularniejszego w Polsce Black Friday. Wiele sklepów szykuje na tę okazję atrakcyjne promocje. Może 15-20% rabatu to nie tak dużo, jednak przy większych zakupach są to spore oszczędności.

Bez względu na to czy mamy zamiar chodzić po sklepach w poszukiwaniu ustalonych wcześniej prezentów, czy dopiero szukamy inspiracji snując się po galerii handlowej, warto zagospodarować większą ilość czasu, by bez pośpiechu pooglądać dostępne produkty lub zrealizować gotową listę zakupów. Jest to również jeden z tych szczególnych momentów, podczas których możemy poczuć magię świąt, o ile odpowiednio wszystko zaplanujemy.

W niektórych domach panuje zwyczaj kupowania większej ilości prezentów na wypadek niezapowiedzianych gości. Zazwyczaj są to zestawy kosmetyków, które później mogą spożytkować domownicy.

Reklama Zakupy spożywcze

Nie od dziś wiadomo, że przed świętami wszystko drożeje - łącznie z artykułami spożywczymi. Dlatego, co bardziej zapobiegliwi, robią pierwsze zakupy już w listopadzie, korzystając z promocji na poszczególne produkty. Olej, mąka, cukier czy ogórki konserwowe mają długi termin do spożycia, dlatego nic nie stoi na przeszkodzie, by kupić je znacznie wcześniej. Uważać jednak należy na przeceny takich produktów jak ser do sernika, ponieważ jego atrakcyjna cena może być związana z krótkim terminem przydatności, który kończy się jeszcze przed świętami. Sprawdzenie daty ważności produktów zajmuje chwilę i może nas uchronić przed stratą pieniędzy na półprodukty, które nie będą się już nadawały do użycia przed samymi świętami.

Przygotowanie wieczerzy wigilijnej

U niektórych osób wciąż żywa jest tradycja dwunastu potraw na stole. W innych domach ilość ta zostaje ograniczana do realnego poziomu, dzięki któremu po świętach nie będzie problemu związanego z resztkami nieprzejedzonych potraw. Zmniejszenie ilości serwowanych dań wpłynie również na skrócenie czasu spędzonego w kuchni przed świętami.

Nie zmienia to jednak faktu, że wigilijna kolacja wymaga przygotowania. O ile karpia nie usmażymy tydzień wcześniej, a żadna z zup nie wytrzyma miesiąca, tak nic nie stoi na przeszkodzie, by wcześniej ulepić i zamrozić uszka oraz pierogi. A pierniczki, które poleżą jakiś czas są znacznie smaczniejsze.

W okresie przedświątecznym ochoty na gotowanie i pieczenie nabierają nawet osoby, które na co dzień tego nie robią. Jeżeli idziemy w odwiedziny do przyszłych teściów i z tej okazji chcemy zrobić swój pierwszy w życiu sernik, dla bezpieczeństwa przeprowadźmy próbę na kilka tygodni wcześniej. Pomoże nam to również wyczuć piekarnik, udoskonalić smak i naprawić ewentualne błędy, które możemy popełnić podczas naszego debiutu.

Na skrócenie czasu potrzebnego do przygotowania wieczerzy wpłynie podział obowiązków, według którego każdy z gości przynosi ze sobą wcześniej ustaloną potrawę.

Reklama Do przygotowań zaangażujmy też dzieci

Oprócz spoglądania w kalendarz adwentowy i dekorowania pierniczków, najmłodsi, którzy nie są jeszcze gotowi, by pomagać w kuchni, mogą robić kolorowe łańcuchy i inne ozdoby, którymi udekorujemy choinkę na Boże Narodzenie. Obecnie w internecie można znaleźć całą masę pomysłów na proste w wykonaniu, a przy tym zajmujące dekoracje.

Nic nie stoi na przeszkodzie, by młodsze dzieci pomagały w ozdabianiu wypieków czy mieszaniu sałatek. Świąteczne potrawy nie muszą być idealne! Najważniejsze, by tworzyć razem z nimi wspomnienia rodzinnych i pełnych miłości świąt, które będą przywoływać w pamięci w dorosłym życiu.

Przed samymi świętami pamiętaj również o sobie!

W okresie przedświątecznym, podczas przygotowań, bardzo łatwo zatracić się w szale zakupów i gotowania. Warto jednak pamiętać, że zmęczona pani domu nie będzie duszą towarzystwa i nie zrekompensuje tego nawet idealnie przyrządzony barszcz. Dlatego tak ważny jest podział obowiązków!

Bliżej świąt, czyli na dzień lub dwa przed Wigilią, warto wygospodarować sobie chwilę czasu wieczorem, by odpocząć i zaserwować swojej skórze odpowiednie nawilżenie i odżywienie. Mróz na zewnątrz i para z przygotowywanych potraw, a to wszystko w towarzystwie stresu i zmęczenia - mają negatywny wpływ na kondycję skóry.

Domowe spa warto rozpocząć od dokładnego oczyszczenia skóry z zalegających zanieczyszczeń i martwego naskórka. Następnie, w celu przywrócenia jej odpowiedniego pH, należy sięgnąć po tonik. Gdy cera jest już czysta można przystąpić do wykonywania peelingu. W zależności od typu skóry i jej problemów, warto sięgnąć po peeling do twarzy - mechaniczny lub enzymatyczny.

Reklama Peeling enzymatyczny jest delikatniejszy dla cery. Nakłada się go podobnie jak maseczkę do twarzy i pozostawia na kilka minut. W tym czasie jego składniki wnikając w głąb skóry, rozpuszczają martwy naskórek i zanieczyszczenia. Zaleca się stosowanie peelingów enzymatycznych szczególnie w przypadku cery naczynkowej oraz trądzikowej. Dla cery naczynkowej jest on odpowiednio delikatnym rozwiązaniem, natomiast w przypadku skóry problematycznej, zmniejsza ryzyko rozniesienia bakterii pochodzących ze zmian trądzikowych, na pozostałe partie skóry. Warto jednak zwrócić uwagę na zalecenia producenta, ponieważ peeling enzymatyczny przeznaczony do cery naczynkowej może okazać się za słaby w działaniu w przypadku skóry problematycznej.

Szczegółowe informacje na temat działania peelingu enzymatycznego znajdziecie w artykule: Niedocenione działanie peelingu enzymatycznego.

Po wykonanym peelingu, warto nałożyć na skórę twarzy maseczkę o działaniu nawilżającym lub odżywczym - w zależności od potrzeb skóry.

Tak przygotowana i odżywiona cera będzie wyglądała zdrowo i młodo, a my zyskamy dodatkową pewność siebie, która bardzo się przydaje podczas rodzinnych zjazdów.

Podsumowanie

Aby przygotowania do świąt przebiegały sprawnie i bezstresowo, należy pamiętać o ich wcześniejszym zaplanowaniu oraz o rozdzieleniu obowiązków pomiędzy domowników. Nie bójmy się prosić najbliższych o pomoc i nie popadajmy w paranoję, która każe nam wszystko zrobić perfekcyjnie i samodzielnie. Przygotowania do świąt mają być przyjemnością i mają pomóc w potrzymaniu świątecznej atmosfery, zatem nie powinny być powodem do kłótni w domu.

Artykuł sponsorowany

Wyświetleń: 877 komentarze: 0
14.12.2019, 07:41r. Drukuj
Powrót