środa, 23 września 2020 r., imieniny Bogusława, Tekli, Liberta

Reklama   |   Kontakt

Aktualności

Kredyt gotówkowy - czym jest zdolność kredytowa?

Jeżeli planujemy się starać o kredyt gotówkowy, bez wątpienia musimy być zorientowani w zagadnieniach, które wiążą się z tematyką finansową. Jedną z istotnych kwestii jest tutaj pojęcie zdolności kredytowej.

Instytucje bankowe weryfikują bowiem swoich potencjalnych kredytobiorców i na tej podstawie udzielają pozytywnych lub negatywnych odpowiedzi na ich wnioski. Dlatego właśnie ważne jest to, aby zdawać sobie sprawę, co właściwie wchodzi w zdolność kredytową. Jednocześnie nie należy poprzestawać na ustaleniach banku, jeśli chodzi o ocenę naszej sytuacji finansowej. Samodzielnie również trzeba przeprowadzić odpowiednie analizy. Warto przez chwilę zastanowić się nad tym, jakie kryteria bierze pod uwagę bank, oceniając naszą zdolność kredytową. Może nam to dać okazję do dokonania wstępnego oszacowania naszych szans na uzyskanie kredytu gotówkowego, o który chcemy się starać.

 

Jeżeli planujemy się starać o kredyt gotówkowy, bez wątpienia musimy być zorientowani w zagadnieniach, które wiążą się z tematyką finansową. Jedną z istotnych kwestii jest tutaj pojęcie zdolności kredytowej. Instytucje bankowe weryfikują bowiem swoich potencjalnych kredytobiorców i na tej podstawie udzielają pozytywnych lub negatywnych odpowiedzi na ich wnioski. Dlatego właśnie ważne jest to, aby zdawać sobie sprawę, co właściwie wchodzi w zdolność kredytową. Jednocześnie nie należy poprzestawać na ustaleniach banku, jeśli chodzi o ocenę naszej sytuacji finansowej. Samodzielnie również trzeba przeprowadzić odpowiednie analizy. Warto przez chwilę zastanowić się nad tym, jakie kryteria bierze pod uwagę bank, oceniając naszą zdolność kredytową. Może nam to dać okazję do dokonania wstępnego oszacowania naszych szans na uzyskanie kredytu gotówkowego, o który chcemy się starać.

Reklama

Historia kredytowa przy kredytach gotówkowych

 

Jednym z elementów naszej zdolności kredytowej jest historia naszych zobowiązań. Banki sprawdzają ją przy wykorzystaniu specjalnych baz informacji gospodarczej. Dzięki temu mają wgląd w to, jak wywiązywaliśmy się, przykładowo, ze spłaty naszych poprzednich kredytów. W ten sposób instytucje bankowe sprawdzają także, czy aktualnie mamy na swoim koncie określone zobowiązania. Historia kredytowa jest bardzo istotna dla banków, dlatego też, jeśli jest ona pusta, mogą one nie być zbytnio zadowolone. Wówczas bowiem nie mają one dostępu do przydatnych informacji. Z tego właśnie względu wiele osób z pustą historią kredytową zawczasu decyduje się, między innymi, na kupowanie niektórych niedrogich przedmiotów na raty – wtedy zobowiązanie nie jest specjalnie obciążające dla naszego budżetu, a pozwala nam ono na budowanie naszej historii kredytowej. Tego rodzaju decyzje trzeba jednak podejmować indywidualnie, przy uwzględnieniu wszystkich okoliczności towarzyszących. Należy zdawać sobie sprawę z tego, że weryfikacja historii kredytowej nieodłącznie obarczona jest pewnym marginesem błędu, jeśli chodzi o ocenę naszej sytuacji finansowej. Może się bowiem zdarzyć, że ktoś w przeszłości miał kłopoty z płynnością finansową, ale w chwili obecnej wszystko jest u niego w tej kwestii w najlepszym porządku. Podobnie ktoś z wzorcową historią kredytową zawsze musi liczyć się z tym, że mogą zaistnieć nieprzewidziane okoliczności komplikujące sprawę.

Wysokość oraz stabilność zarobków

 

Kolejnym ważnym aspektem, jeśli chodzi o zdolność kredytową, jest wysokość oraz stabilność naszych przychodów. Zarobki powinny być bowiem adekwatne do zobowiązania, jakie chcemy zaciągnąć – trzeba będzie przecież regulować comiesięczne raty. Jednocześnie duże znaczenie ma stabilizacja finansowa. Utarło się, że bardzo korzystne jest tutaj posiadanie zatrudnienia na umowie o pracę na czas nieokreślony. W takiej sytuacji bowiem najczęściej co miesiąc otrzymuje się wynagrodzenie w ustalonej wysokości. Nie oznacza to jednak, że osoby zarobkujące poprzez prowadzenie własnego biznesu, czy też umowy cywilnoprawne zostały wykluczone z możliwości uzyskania kredytu gotówkowego wtedy oczywiście możemy się starać o pożyczki online czyli tzw. chwilówki. W dzisiejszych czasach istnieją również propozycje dedykowane takim przypadkom. Niemniej jednak w takich sytuacjach banki przyglądają się regularności naszych zarobków. Osoby pracujące jedynie dorywczo raczej nie mają szansy na uzyskanie kredytu gotówkowego, podobnie jak właściciele niedochodowych biznesów. Trzeba zatem odpowiedzieć sobie na pytanie, jak prezentuje się nasza sytuacja finansowa w tym zakresie oraz przeanalizować, o jaką kwotę kredytu jesteśmy ewentualnie w stanie wnioskować. Samodzielna ocena sytuacji jest bardzo ważna, ponieważ ostatecznie to my musimy zarządzać naszym budżetem w taki sposób, aby wywiązywać się ze swoich zobowiązań.

Reklama

Wysokość wydatków oraz zobowiązań

 

Same zarobki nie są jeszcze jednak czynnikiem decydującym o zdolności kredytowej. Może bowiem zdarzyć się sytuacja, w której zarabia się bardzo dużo, a jednocześnie ma się problemy z płynnością finansową. Dzieje się tak, że wydatki są nieadekwatne do naszego budżetu. Zatem również kwestia tego, ile wydajemy, ma znaczenie przy ocenie zdolności kredytowej. Instytucje bankowe zazwyczaj opierają się tutaj na danych szacunkowych oraz naszych oświadczeniach, ponieważ nie są w stanie jednoznacznie zweryfikować tego kryterium. Znaczenie mają tutaj zarówno nasze koszty utrzymania, jak i wydatki związane z naszymi aktualnymi zobowiązaniami. Przy dokonywaniu samodzielnej oceny naszych możliwości finansowych musimy zatem wziąć pod uwagę także ten parametr. Jednocześnie nie można zapominać o konieczności uwzględnienia w swoim budżecie pewnej rezerwy środków na nieprzewidziane sytuacje. W gospodarowaniu pieniędzmi bardzo ważne jest racjonalne podejście do tematu, a także odpowiedzialność. Lekkomyślność może mieć tutaj bardzo nieprzyjemne konsekwencje. Nie możemy polegać jedynie na ocenie zdolności kredytowej przez bank. Instytucja nie zawsze ma bowiem do dyspozycji wszystkie informacje, które my mamy jako osoby zarządzające naszym budżetem.

Artykuł sponsorowany

Odsłon: 552 komentarze: 0
08:20, 15.09.2020r. Drukuj
Powrót


Dodaj komentarz

Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia Regulaminu.

Redakcja Mojej Ostrołęki nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy zamieszczonych przez internautów.
Należą one do osób, które je zamieściły.

Powrót