poniedziałek, 10 sierpnia 2020 r., imieniny Borysa, Filomeny, Wawrzyńca

Reklama   |   Kontakt
Ubezpieczenia

Aktualności

Czyszczenie klimatyzacji i nawiewów, czyli jak przygotować samochód na zimę

Jesień to czas przygotowania samochodu na zimowy czas. Oprócz sprawdzenia płynów oraz zabezpieczenia karoserii na mniej sprzyjająca aurę warto pomyśleć również o przygotowaniu wnętrza samochodu, a ponadto zainwestować w czyszczenie klimatyzacji i nawiewów.

Jesień i zima to dla samochodu czas wzmożonej pracy w niełatwych warunkach. Dlatego warto zadbać o jego stan jak najwcześniej. Przygotowanie i odpowiednie zabezpieczenie karoserii, wymiana wycieraczek i płynów na takie, które nie zamarzną podczas mrozów, czy też odwiedzenie serwisu w celu wymiany opon na zimowe to tylko część przygotowań.

Reklama Warto również pamiętać o przeglądzie innych komponentów i umówić się na czyszczenie klimatyzacji i nawiewów. Najczęściej kierowcy robią przeglądy tych elementów dopiero w momencie, kiedy zaczynają one szwankować. Pierwsze objawy to parujące szyby, słaba siła nawiewu, nieprzyjemny zapach, szczególnie przy włączaniu i wyłączaniu nawiewu. Można próbować działać na własną rękę, jednak ważne, aby używać do tego celu odpowiednich preparatów.

Czyszczenie klimatyzacji i nawiewów - krok po kroku
Na początek najlepszym rozwiązaniem jest uzupełnienie czynnika chłodzącego oraz oleju. Następnym krokiem może być wymiana filtra przeciwpyłowego. Istotne są też dezynfekcje zarówno przewodów wentylacyjnych, jak i kabiny auta. Wnętrze można zdezynfekować za pomocą ozonatora lub chemicznie. W przypadku oczyszczania wewnętrznego klimatyzacji oraz nawiewów warto użyć profesjonalnych produktów o zagwarantowanym i skutecznym działaniu, na przykład Moje Auto (www.moje-auto.pl). Instrukcja użycia jest dołączona do opakowania. Interesującym produktem jest również odświeżacz powietrza Clean Air. Neutralizuje on brzydkie zapachy, usuwa bakterie, a ponadto nadaje wnętrzu ładny zapach, który długotrwale się utrzymuje.

Reklama Czynnością, która dodatkowo wspomoże pracę układu wentylacyjnego, jest ściągnięcie wilgoci i osuszenie powietrza we wnętrzu kabiny. Należy również sprawdzić szczelność układu wentylacyjnego. Wbrew pozorom klimatyzacja nie powinna być używana tylko i wyłącznie latem - w czasie chłodniejszych dni zalecane jest uruchamianie nawiewów co kilka tygodni w celu utrzymania sprawności całego systemu. Warto dbać o regularne czyszczenie nawiewu i klimatyzacji, ponieważ ma to znaczący wpływ na zdrowie zarówno kierowcy, jak i pasażerów, którzy poruszają się samochodem. Nieczyszczona klimatyzacja oraz nawiewy mogą powodować szybsze przenoszenie się wirusów, a także rozwój grzybów, tym samym powodować choroby dróg oddechowych.

Reklama Serwisy klimatyzacji
Własnoręczne czyszczenie klimatyzacji może być również stosowane jako profilaktyka, jednak przy większych problemach warto zwrócić się o pomoc do specjalistów. W kraju funkcjonuje wiele indywidualnych punktów, w których można wyczyścić nawiewy i klimatyzację, jednak lepiej jest korzystać z autoryzowanych serwisów. Tylko po wizycie w takich miejscach można mieć pewność, że zarówno klimatyzacja, jak i system wentylacyjny zostały wyczyszczone w skuteczny sposób.

O czyszczeniu klimatyzacji przeczytasz również tutaj: Jak skutecznie wyczyścić i odświeżyć nawiewy w samochodzie?

Artykuł sponsorowany
Wyświetleń: 952 komentarze: 0
24.10.2018, 07:23r. Drukuj
Powrót