sobota, 27 kwietnia 2024 r., imieniny Teofila, Zyty, Żywisława

Reklama   |   Kontakt

Aktualności

Nasze wywiady w 2022 roku. Ostrołęczanie prezentują swoje zainteresowania i dzielą się wiedzą

W 2022 r. w redakcji "Mojej Ostrołęki" gościło wielu ciekawych rozmówców. Osoby z naszej okolicy mają wyjątkowe zainteresowania i talenty. Są wśród nas muzycy, twórcy sztuki wizualnej, podróżnicy, kolekcjonerzy... Podejmowaliśmy także tematy z zakresu prawa i ochrony zdrowia.

Przypominamy 11 wywiadów, które wzbudziły duże zainteresowanie naszych czytelników. Zachęcamy także do odwiedzania zakładki "Wywiady", w której zamieszczamy wszystkie rozmowy.

1. Twórczyni murali

"Kto i dlaczego tworzy murale w Ostrołęce? Rozmowa z Nastką Drabot (zdjęcia)"

Murale na budynkach w naszym mieście mają swoją wyjątkową historię. Autorką projektów tych ściennych malowideł jest Nastka Drabot, rodowita ostrołęczanka. Rozmawiamy z nią o trudnej sztuce tworzenia murali, pasji i zainteresowaniach.

Nastka Drabot po zdaniu matury rozpoczęła studia w Warszawie. Teraz jej miejscem na ziemi jest stolica, gdzie zamieszkała z mężem - przyjacielem z ostrołęckiego ogólniaka, dwójką dzieci i psem. Tam pracuje i tworzy, ale na Kurpie zawsze chętnie wraca.

Jest absolwentką Wydziału Architektury na Politechnice Warszawskiej. Graficzka i projektantka tworzy wizualizacje, ilustracje do książek i prasy, murale, plakaty. Tematyka jej prac jest bardzo różnorodna, ale bardzo charakterystyczna, kolorowa i dynamiczna. Inspiracje niesie jej świat wokół, wyobraźnia, ale też muzyka i literatura, która paradoksalnie, nie jest tak energetyczna, jak jej prace. Tworząc, najczęściej włącza muzykę filmową, The National albo Nicka Cave'a, z książek - najczęściej kryminały - często audiobooki oraz podcasty o tematyce true crime. Co wychodzi z takiej mieszkanki? Poznajcie Nastkę Drabot.

Reklama

2. Dowódca służby więziennej

"Rozmowa z Dariuszem Garlińskim. Pracuje w służbie więziennej od ponad 20 lat (wideo)"

Major Dariusz Garliński pracuje w służbie więziennej od ponad 20 lat. Mówi, od czego zależy efektywność programów resocjalizacyjnych. Wymienia sposoby na równowagę między pracą a życiem prywatnym. Zdradza też, jak przebiegała pandemia w więzieniu.

Dariusz Garliński obecnie jest zastępcą dyrektora Aresztu Śledczego w Warszawie - Białołęce. Wcześniej pracował jako zastępca dyrektora Zakładu Karnego w Przytułach Starych. Do służby więziennej wstąpił w 1998 roku. Rozpoczął od Aresztu Śledczego w Ostrołęce, gdzie pracował w dziale ochrony i w dziale penitencjarnym.

3. Piosenkarka z kraju objętego wojną

Muzyka, wojna i miłość. Wywiad z Larysą Tsoy i jej siostrą Leną (zdjęcia, wideo)

Larysa Tsoy podczas wojny w Ukrainie zapewniła schronienie swojej siostrze i znajomym ze Lwowa. Mieszkająca w naszym powiecie piosenkarka i jej siostra Lena mówią nam, jak wojna wpływa na ich życie rodzinne i artystyczne oraz co sprawia, że nie poddają się w trudnym czasie.

4. Wicemister Polski

"Jestem dumny z tego, że pochodzę z Kurpiowszczyzny". Rozmowa z Patrykiem Bogdańskim, drugim Wicemisterem Polski

Rok temu pochodzący z Chudka (gm. Kadzidło) Patryk Bogdański został drugim Wicemisterem Polski. Nasz reprezentant odniósł wielki sukces. Jak zmieniło się jego życie? Co robi na co dzień? I czym są dla niego Kurpie? Zobaczcie sami!

W rozmowie z "Moją Ostrołęką" Patryk podzielił się wspomnieniami z gali. Opowiedział także o swojej pasji - o zdrowym odżywianiu. Jego rady z pewnością przydadzą się osobom, które planują przejść na zdrową dietę lub chcą zrzucić kilka kilogramów. Patryk nie wstydzi się tego, skąd pochodzi.

5. Romsko-polska wokalistka

"Wywiad z polsko-romską wokalistką Patrycją Runo. Mówi o swoich marzeniach i podwójnej narodowości (wideo, zdjęcia)"

Patrycja Runo ma wiele ról. Jest znaną polsko-romską wokalistką, żoną, matką, edukatorką. Rozmawiamy o jej najnowszym utworze "Marzenia się spełniają"; o tym, jak uprzedzenia wpływają na życie jej rodziny oraz dlaczego należy edukować w zakresie różnorodności kulturowej.

Artystka jest mieszkanką gminy Długosiodło. Organizuje pierwszy na Mazowszu Festiwal Folkloru: polsko-cygańsko-ukraiński, który odbędzie się w Folwarku Runo w Chrzczance Folwark w gm. Długosiodło. Mile widziani są również mieszkańcy Ostrołęki i powiatu.

6. Prawnik

"Czy plotka może być przestępstwem? Rozmowa z adwokatem Kamilem Pieńkowskim"

Adwokat Kamil Pieńkowski mówi nam: czy plotka może być przestępstwem; kiedy opowieści przestają być sąsiedzką wymianą informacji, a stają się pomówieniami;  jak nie popełnić przestępstwa w rozmowie. Absolwent Wydziału Prawa na Uniwersytecie w Białymstoku odsyła także do konkretnych artykułów kodeksu karnego.

7. Podróżnik

Dawid Kujtkowski z Ostrołęki w drodze na Mont Blanc. Rozmawialiśmy z nim przed wyprawą (zdjęcia)

Dawid Kujtkowski w piątek rozpoczął trzydniową wyprawę na najwyższy szczyt Europy - Mont Blanc. Niesie ze sobą flagę Ostrołęki, rodzinnego miasta, do którego kiedyś zamierza wrócić, choć obecnie mieszka w Belgii. Przed wyprawą na Dach Europy opowiedział nam o swoich pasjach.

8. Kolekcjoner komiksów

"Staszek Orłowski o komiksowej pasji. W mieszkaniu ma setki wyjątkowych pozycji"

Staszek Orłowski w swoim mieszkaniu ma kilkaset komiksów. Kupowanie, czytanie i kolekcjonowanie to jego pasja od dzieciństwa. Dziś zna osobiście wielu ze swoich idoli wśród komiksowych twórców, a tych nieżyjących chce upamiętnić w miejskim parku, zapraszając na Ostrołęckie Spotkania Komiksowe.

Jako uczestnik licznych festiwali komiksowych zapragnął, by Ostrołęka znalazła się na mapie wydarzeń poświęconych tym wyjątkowym, obrazkowym historiom, które przeżywają teraz renesans. Komiksy kupował od dziecka, szukając ich w ostrołęckich kioskach. Przed laty było ich mniej, mógł kupić wszystkie. Teraz gdy rocznie w Polsce wychodzi nawet tysiąc nowych pozycji, wybiera bardziej świadomie i to, co go najbardziej interesuje, bo jak mówi, ani jego mieszkanie, ani portfel nie są z gumy.

Staszek Orłowski pracuje w Kultowni Ostrołęckiego Centrum Kultury. To dobrze znany ostrołęczanom animator kultury, konferansjer i wszechstronnych artysta, muzyk, komik i autor tekstów, ale też kolekcjoner i pasjonat. Zgodził się na rozmowę, w której opowiedział o swojej pasji i planach na popularyzację komiksu w Ostrołęce.

9. Ogólnopolski dziennikarz

"Marcin Meller w redakcji "Mojej Ostrołęki". Rozmowa o nowej książce, Kurpiach i byciu ojcem (wideo)"

Poza osobami pochodzącymi z naszej okolicy rozmawialiśmy również z wyjątkowymi gośćmi o ogólnopolskiej sławie. Jak Marcin Meller postrzega Kurpie? Jakie są jego skojarzenia z Ostrołęką? Jakim jest ojcem i skąd wziął się pomysł na debiutancką powieść? - odpowiedzi na te pytania poznacie słuchając naszej rozmowy ze znanym dziennikarzem. Marcin Meller gościł w redakcji "Mojej  Ostrołęki".

Do tej pory Marcin Meller w Ostrołęce bywał głównie przejazdem. Jako Warszawianin podróżujący na Mazury kilka razy zetknął się z ostrołęcką drogówką.

10. Ortopeda

"Ostrołęcka ortopedia jest dobra. Rozmowa z kierownikiem Oddziału Chirurgii Urazowo-Ortopedycznej"

Od kwietnia 2021 roku Oddziałem Chirurgii Urazowo-Ortopedycznej w ostrołęckim szpitalu kieruje lek. Dariusz Bojanowski. Nowy kierownik postawił sobie cel - odczaruje ostrołęcką ortopedię, aby mieszkańcy operowali się tu, na miejscu.

Zadanie bardzo ambitne. Oddział się zmienia, idzie z duchem czasu, ma aspiracje do tego, aby stać się wiodącym ośrodkiem w regonie dla młodych, zdolnych lekarzy, a przede wszystkim miejscem, gdzie pacjenci znajdą kompetentną i kompleksową pomoc - od konsultacji w poradni specjalistycznej, poprzez operację, a skończywszy na rehabilitacji. O zmianach i planach na przyszłość rozmawiam z lekarzem Dariuszem Bojanowskim, kierownikiem Oddziału Chirurgii Urazowo-Ortopedycznej Mazowieckiego Szpitala Specjalistycznego w Ostrołęce, który wcześniej przez wiele lat pracował w Klinice Ortopedii i Traumatologii na Szaserów w Warszawie oraz jako ordynator oddziału ortopedycznego w szpitalu w Wołominie.

11. Karateczka

"Rozmowa z Beatą Opęchowską. Mistrzyni Polski mówi, dlaczego karate warto trenować w każdym wieku"

Beata Opęchowska jest zawodniczką Ostrołęckiego Klubu Karate Kyokushin, która wywalczyła złoto podczas 49. Mistrzostw Polski Seniorów i Seniorek Karate Kyokushin. Za miesiąc weźmie udział w Mistrzostwach Europy. Opowiedziała nam o tym, czego nauczyły ją treningi karate oraz o swojej pracy zawodowej.

Więcej rozmów w zakładce: Wywiady

Wyświetleń: 2115 komentarze: -
13:14, 30.12.2022r. Drukuj