sobota, 27 kwietnia 2024 r., imieniny Teofila, Zyty, Żywisława

Reklama   |   Kontakt

Aktualności

Ostrołęka powstańcom warszawskim. Dyrektor OCK Tadeusz Wiśniewski zaprasza do wspólnego śpiewania (rozmowa)

We wtorek 1 sierpnia, od 4 lat corocznie spotykamy się na placu przy Ostrołęckim Centrum Kultury, aby wspólnym śpiewem piosenek powstańczych uczcić kolejną rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. Nie inaczej będzie i w tym roku.

Katarzyna Zyśk: Przedsięwzięcie organizowane jest od zaledwie 4 lat, ale już cieszy się dużym zainteresowaniem wśród mieszkańców Ostrołęki. 

Tadeusz Wiśniewski: Już na drugim spotkaniu było ponad 350 osób. W kolejnym roku uczestniczyło ok. 500 osób i ten wzrost popularności wydarzenia bardzo nas cieszy. Trzeba podkreślić, że ze sceny płynie śpiew zarówno dorosłych, młodzieży, jak i kilkuletnich dzieci. Ta ostatnia grupka artystów - małych-wielkich artystów, skupia na sobie naszą wielką uwagę, wywołując na twarzach widzów uśmiech i wzruszenie.

Reklama

K. Z. Skąd pomysł na to muzyczno-śpiewające wydarzenie?

Jako mieszkaniec Ostrołęki widziałem, że w naszym mieście i w wielu innych, obchody kolejnych rocznic wybuchu Powstania Warszawskiego ograniczają się do włączenia syren o godz. 17.00 i złożenia kwiatów przed Pomnikiem Żołnierzy AK. To moim zdaniem zbyt mało i - pracując już w OCK - uznałem, że obchodom tym należy dać nieco inny charakter. Przypomnę, że w Powstaniu Warszawskim brały też udział osoby pochodzące z Ostrołęki, mieszkający w jej okolicach. Znając też dość dobrze środowisko odbiorców kultury, postanowiliśmy zorganizować koncert piosenek powstańczych. Przygotowania do pierwszego koncertu nie trwały długo. Napisany został scenariusz, wydrukowaliśmy śpiewniki z tekstem kilkunastu piosenek, przygotowaliśmy scenografię i przyszedł moment realizacji. Wyszło dobrze, Ostrołęczanie przyjęli z zadowoleniem możliwość wspólnych obchodów rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego i śpiewania w ten sierpniowy wieczór. Robimy to dalej, bo jak widać warto.

K.Z. Kto pracuje nad scenariuszami?

T. W. Scenariusze z trzech poprzednich spotkań oparte były na opisach wydarzeń z tamtych dni, miały one bardziej charakter oceny tego, co się działo, zawierały chronologię rozpoczęcia walk, przywołano okoliczności, w jakich do nich doszło itp. Przypomnieliśmy też, kto był autorem tekstów niektórych piosenek, kiedy one zostały napisane. Tegoroczny scenariusz zawiera mało znane wspomnienia kilku Powstańców. Tak się złożyło, że jako młody chłopak miałem zaszczyt poznać i rozmawiać z dwoma, dziś już nieżyjącymi uczestnikami Powstania. Jeden z nich to mój nauczyciel fizyki a drugi to mój pierwszy kierownik w moim pierwszym miejscu pracy. Rozmowy z nimi, ich wzrok, przyciszony głos do dzisiaj pamiętam. Pamiętam też ich złość, zaciśnięte pięści, gdy opisywali, co widzieli. Co ciekawe, obaj mieli żal do czasów, w jakich żyli, że z wesołych, psotnych chłopaków stali się ludźmi gotowymi zabić tego, który zmienił ich życie w piekło na ziemi, tego, który sprawił, że nie byli pewni czy będą jeszcze widzieć mamę, brata, czy będą jeść następny posiłek.

Reklama

K. Z. Co dalej ?

T. W. No cóż, czas biegnie nieubłaganie. Powstańców jest co roku mniej, a i tym żyjącym i tym, którzy odeszli jesteśmy winni pamięć i szacunek. Nasze spotkania mają na celu przywołanie okoliczności zrywu, a także atmosfery 63 dni Powstania Warszawskiego. Nie rozważamy militarnych ani politycznych aspektów, okoliczności czy też zasadności wybuchu powstania. Skupiamy się na ofierze krwi, którą ponieśli młodzi ludzie niemający pewności czy dla nich nadejdzie jutro. Nie zmuszani do niczego uznali, że lepiej podjąć walkę i godnie zginąć, niż żyć w ciągłym strachu, terrorze jak przez długie 5 lat okupacji. Pamiętajmy o tym i spotykajmy się co roku, by wspomnieć o Powstańcach Warszawskich. Za rok będziemy obchodzić okrągłą, 80 rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. Na tę okazję już dzisiaj możemy powiedzieć, że rozpoczynamy prace nad organizacją 5 koncertu w 80 rocznicę.

Zapraszamy wszystkich do przyjścia we wtorek 1 sierpnia, na godzinę 20.00, na plac przy OCK, by wspólnie śpiewać wspaniałe utwory z tamtego czasu. 79 lat temu 1 sierpnia też był to wtorek, przyjdźcie, będziemy na Państwa czekać. Spędźmy razem te dwie godziny w miłej, przyjacielskiej atmosferze i pamiętajmy o bohaterach tamtych dni.

K.Z. Dziękuję za rozmowę i dołączam do zaproszenia. Wydarzenia odbędzie się we wtorek 1 sierpnia o godz. 20.00 na placu przy Ostrołęckim Centrum Kultury, ul. Inwalidów Wojennych 23.

Najnowsze wywiady

Maria Weronika Kmoch o wielkanocnych zwyczajach na Kurpiach (wideo)

Na cztery ręce i cztery nogi... Duet organowy Aleksandra Gawrońska-Kozieł i Mariusz Kozieł czyli Colloque des Claviers (wideo)

"Kos" - debiutancka powieść Nastki Drabot. "Kos pojawia się w książce jako ptak i pewna alegoria..." (rozmowa, konkurs)

Gość Mojej Ostrołęki. Maria Weronika Kmoch: "Poznawanie Kurpiowszczyzny daje mi ogromną radość. To miejsce, do którego lubię wracać" (wideo)

Gość Mojej Ostrołęki Dariusz Matuszak o 14-leciu Arkadii. "Pomagamy wyjść z nałogu i pozostać w trzeźwości" (wideo)

Krzysztof Piersa: "Mój rekord grania non stop to 56 godzin bez snu". Dziś uczy, jak wyjść z uzależnienia (wideo)

Pięć lat w inwestycjach gminy Rzekuń. Wójt Bartosz Podolak "Nasza gmina rozwija się bardzo dynamicznie" (wideo)

Byśki, nowe latka, fafernuchy. Czyli o noworocznych zwyczajach na Kurpiach z Czesławą Kaczyńską (wideo)

Przy OCK powołano Ostrołęcką Orkiestrę Kameralną. Tadeusz Wiśniewski: "To było moje marzenie" (rozmowa, wideo)

Ilicz wraca na scenę po 35 latach! "Pierwszy, fantastyczny koncert zagraliśmy w I LO" (rozmowa)

Pisze historie zmarłych. "Wszystko zaczęło się od praprababci Scholastyki, po której odziedziczyłam imię" (rozmowa)

"Sędzia" to debiutancka powieść Oliwii Marczak. - Moja przygoda z literaturą zaczęła się w ostrołęckiej "dziesiątce" (rozmowa)

Kochasz komiks? A może chcesz poznać tę sztukę? Już w sobotę II Ostrołęckie Spotkania Komiksowe! (rozmowa, wideo)

Przed nami wielkie święto biegowe w Ostrołęce! Na Półmaraton Kurpiowski zaprasza Przemysław Dąbrowski (rozmowa)

My, Słowianie. O naszych korzeniach, pogańskich tradycjach i słowiańskiej kulturze rozmawiamy z Arturem Chrostowskim (wideo)

Nowe przedszkola, pensje nauczycieli. Zmiany w ostrołęckich szkołach (rozmowa)

O muzycznych gwiazdach i programie VIII Ostrołęckich Operaliów. Jakub Milewski: "Mam nadzieję, że to będzie niezapomniana edycja" (rozmowa)

Miejsce dla osób z niepełnosprawnością w Cierpiętach. "Nie zrezygnujemy z tego, bo potrzeby są ogromne" (rozmowa)

Ostrołęka powstańcom warszawskim. Dyrektor OCK Tadeusz Wiśniewski zaprasza do wspólnego śpiewania (rozmowa)

W kadrze Anny Suchcickiej. "Najlepsze zdjęcie to takie, którego jeszcze nie zrobiłam" (rozmowa)

Wiceprezydent Anna Gocłowska: "Nawet gdy prezydent jest nieobecny, interesy mieszkańców są zabezpieczone jak należy" (rozmowa)

Tupolev wylądował w redakcji Mojej Ostrołęki. "Wychodzimy na scenę i dajemy z siebie sto procent" (wideo)

Młodzi z Pasją: Tomasz Mierzejek. "Dialektu nauczyłem się, podsłuchując moich dziadków" (wywiad)

Gość Mojej Ostrołęki - Bożena Załęska, dyrektor MBP. "Za rok planujemy kolejny festiwal książki" (wideo)

Ostrołęczanka zdobyła koronę Miss Województwa Mazowieckiego. Amelia Mierzejewska: "Od zawsze łamałam schematy" (rozmowa, zdjęcia)

Agnieszka Zielewicz i jej "Zielnik Kurpiowski". "Fascynuje mnie przyroda, nietuzinkowe krajobrazy doliny Narwi" (rozmowa)

Sabina Malinowska swoje życie związała z ostrołęcką biblioteką: "Przyszłam tu przypadkowo, ale pokochałam to, zostałam" (zdjęcia)

Z wizytą w Muzeum Kasie Biletowej Jerzego Grabowskiego. Ponad tysiąc pamiątek w jednym miejscu (zdjęcia)

Gość Mojej Ostrołęki: dyrektor szpitala Paweł Natkowski o braku rejonizacji, szpitalnym jedzeniu i badaniach profilaktycznych (wideo)

Adam pracuje w zakładzie pogrzebowym i przygotowuje zmarłych do pochówku. "Śmierć da się oswoić" (rozmowa)

Jak smog niszczy zdrowie? Rozmowa z dr Małgorzatą Prusaczyk, kierownikiem oddziału chorób płuc ostrołęckiego szpitala

Iwona Olkowska z Ostrołęki inspiruje tysiące internautów na Instagramie. Jej aranżacje wnętrz robią furorę (rozmowa)

Kino "Jantar" znów w pierwszej lidze, ale czy w Ostrołęce powstanie wreszcie teatr? (rozmowa)

Marcin Meller w redakcji "Mojej Ostrołęki". Rozmowa o nowej książce, Kurpiach i byciu ojcem (wideo)

Niepełnosprawny mężczyzna od kilku lat mieszka w kontenerze. "Nie chcę do DPS-u" (zdjęcia, wideo)

Staszek Orłowski o komiksowej pasji. W mieszkaniu ma setki wyjątkowych pozycji

Kto i dlaczego tworzy murale w Ostrołęce? Rozmowa z Nastką Drabot (zdjęcia)

Golibroda z Ostrołęki. Rafał Marczak teraz dba o zarost i fryzury Norwegów (zdjęcia)

Więcej wywiadów

Wyświetleń: 8635 komentarze: -
07:03, 30.07.2023r. Drukuj