sobota, 27 kwietnia 2024 r., imieniny Teofila, Zyty, Żywisława

Reklama   |   Kontakt

Aktualności

"Sędzia" to debiutancka powieść Oliwii Marczak. - Moja przygoda z literaturą zaczęła się w ostrołęckiej "dziesiątce" (rozmowa)

Oliwia Marczak pochodzi z okolic Ostrołęki, jest absolwentką Szkoły Podstawowej nr 10 im. Jana Pawła II w Ostrołęce i to właśnie w murach ostrołęckiej "dziesiątki" zaczęła się jej przygoda z literaturą. W grudniu 2023 roku skończy 18 lat, ale pisze już od 10 roku życia. Zadebiutowała powieścią "Sędzia".

Pasję do pisania zaszczepiła w niej nauczycielka języka polskiego Urszula Zagroba. To ona zachęciła młodą uczennicę do udziału w Konkursie Literackim "O Orle Pióro", organizowanym przez Szkołę Podstawową nr 6 im. Orła Białego w Ostrołęce.  

- Wtedy zobaczyłam, jak wielką przyjemność daje mi pisanie i zaczęłam tworzyć coś więcej niż tylko wypracowania szkolne - mówi Oliwia.

Reklama

Obecnie Oliwia mieszka i uczy się w Warszawie, w IX Liceum Ogólnokształcącym im. Klementyny Hoffmanowej. Jest w klasie maturalnej o profilu biologiczno-chemiczno-matematycznym, a po napisaniu matury zamierza wybrać się na studia medyczne, dlatego teraz większość czasu przeznaczy na naukę. Pisania jednak nie porzuca i ma wielką nadzieję, że mimo wielu obowiązków i nauki, znajdzie czas na realizowanie swoje pasji. Zdradza też, że ma już w tym zakresie pewne plany.

Zapraszam do przeczytania naszej rozmowy.

Katarzyna Zyśk: Książka "Sędzia" to twój debiut literacki, ale podejrzewam, że musiało powstać coś wcześniej. Pamiętasz swój pierwszy utwór, który przelałaś na papier? Co to było? Jak zaczynała się Twoja pisarska przygoda?

Oliwia Marczak: Rzeczywiście, piszę już od dobrych kilku lat, więc przez ten czas zaczęłam kilka dzieł. Najwcześniejszym tworem, jaki jestem sobie w stanie przypomnieć, jest krótkie opowiadanie, fabułą silnie przypominające Alicję w Krainie Czarów i Opowieści z Narnii. Właściwie wszystkie moje pierwsze utwory dotykały zdarzeń fantastycznych. Wzorem był dla mnie Tolkien i marzyłam o osiągnięciu chociaż skrawka tego, co on. Zaczęłam nawet pisać pierwszą książkę, której niestety nie udało mi się ukończyć. Tak naprawdę moim pierwszym ukończonym projektem jest "Sędzia".

K. Z. "Sędzia" to powieść kryminalna. Skąd u młodej dziewczyny zainteresowanie taką tematyką? Dlaczego właśnie taki nurt cię zaciekawił?

O. M. Takie samo pytanie można by mi zadać już kilka lat temu. Myślę, że po prostu jest to w pewnym sensie moim hobby. Od dawna interesowałam się historiami kryminalnymi i kryminologią. Na pewno przyłożyli do tego rękę moi rodzice: mój tata, który jest policjantem i który inspirował mnie różnymi historiami oraz mama, po której odziedziczyłam zamiłowanie do seriali kryminalnych i kryminałów. Im byłam starsza, tym bardziej zgłębiałam temat, aż w końcu powstał pomysł napisania własnej historii.

K. Z. Skąd pomysł na powieść? Jak długo ta historia tworzyła się w twojej głowie, zanim postanowiłaś ją spisać? Ile trwał cały proces pisarski?

O. M. W pewnym sensie można powiedzieć, że "Sędzia" powstał z nudów. Pisać zaczęłam w trakcie nauczania zdalnego, starając się jakoś spożytkować nadmiar wolnego czasu i zastąpić czymś ograniczony kontakt ze znajomymi. Nigdy nie byłam specjalną zwolenniczką planowania, dlatego niemal od razu po tym, jak pomysł już na dobre się zakorzenił - zaczęłam pisać. Znałam wtedy tak naprawdę tylko zarysy postaci i zakończenie, a reszta miała po prostu rozwijać się we własnym tempie i myślę, że wyszło mi to na dobre. Od postawienia pierwszej literki do ostatniej kropki minął niemal równo rok, więc uważam, że sam proces był całkiem sprawny.

K. Z. Co sama lubisz czytać, jakie książki, jakich autorów lubisz?

O. M. Czytać lubię bardzo, więc obracam się w wielu gatunkach. Muszę tutaj oczywiście wymienić kryminały. Moją niekwestionowaną faworytką na rynku światowym jest Tess Gerritsen, w Polsce jest Max Czornyj, któremu jako jedynemu udało się wywołać u mnie ciarki. Często czytuję książki naukowe i reportaże, głównie z zakresu medycyny i medycyny sądowej, a także literaturę historyczną, a w szczególności literaturę obozową.

K. Z. Uchyl rąbka tajemnicy - o czym jest książka "Sędzia". Czy jakieś postaci były inspirowane realnymi postaciami, zdarzeniami z prawdziwego życia czy to tylko literacka fikcja?

O. M. Książka opowiada o młodej policjantce Alex Farris, która po tym, jak zostaje wezwana na miejsce brutalnej zbrodni, zostaje zamknięta w rezydencji razem z grupą przyjaciół gospodarzy. Razem z nimi zaczyna walczyć o przeżycie, podczas gdy tytułowy sędzia zaczyna się coraz bardziej rozkręcać.

Rzeczywiście kilka postaci ma cechy osób, które znam osobiście, a kilka wydarzeń czy przytaczanych historii pochodzi z prawdziwego życia, jednak większość to zdecydowanie fikcja. Częściej niż na moich znajomych wzorowałam się na realnych postaciach morderców i recydywistów, więc większość osób nie ma się czego bać ;)

Reklama

K. Z. Komu dedykujesz tę książkę? Kto pomógł ci rozwinąć talent i wspierał przy wydaniu powieści?

O. M. Książka jest głównie zadedykowana moim rodzicom i Pani Urszuli Zagrobie, którzy wspierali mnie od lat w pisaniu i rozwijaniu pasji. Mama od lat musiała znosić wszystkie moje nowe pomysły, a "Sędziego" czytała praktycznie w odcinkach, będąc moim "królikiem doświadczalnym" wśród czytelników. Tata dostawał mnóstwo, niekoniecznie normalnych, pytań. W dedykacji znajduje się także mój brat, który użyczył swojego imienia głównej postaci i który jako jedyny od początku znał zakończenie. W wydawaniu książki bardzo wspierały mnie również moje przyjaciółki, które motywowały mnie i były jednymi z pierwszych odbiorców powieści.

K. Z. Masz już kolejne pomysły na książki? Zdradzisz nam choć mały wątek, o czym mogłaby być twoja kolejna książka?

O. M. Obecnie w pracach jest prequel "Sędziego", przybliżający czytelnikowi tytułową postać. Książka znajduje się jednak na bardzo wczesnych etapach tworzenia.

Drodzy Czytelnicy, serdecznie zapraszam Was do osobistego spotkania "Sędziego", przeczytania i podzielenia się swoją opinią. Miłej lektury!

K. Z. Dziękuję za rozmowę

 

Konkurs książkowy:

Dla naszych Czytelników mamy powieść "Sędzia" Oliwii Marczak od Wydawnictwa Novae Res. Książkę kupisz m.in. tu: novaeres.pl 

Wystarczy, że napiszecie do nas e-mail na adres: , w tytule napiszcie "Sędzia", podajcie swoje imię i nazwisko oraz numer telefonu (tylko do wiadomości redakcji) oraz tytuł i autora jednej ze swoich ulubionych książek.

Tylko zwycięzcy otrzymają wiadomość zwrotną. 

Aktualizacja: Konkurs zakończony

Spotkanie autorskie z Oliwią Marczak w czwartek 21 września w Ostrołęce

Już teraz zapraszamy na osobiste spotkanie z Oliwią Marczak, które odbędzie się 21 września 2023 r. o godz. 18.00 w czytelni MBP w Ostrołęce, ul. Głowackiego 42. Możecie zabrać ze sobą wygraną książkę i podczas spotkania poprosić o autograf.

Najnowsze wywiady

Maria Weronika Kmoch o wielkanocnych zwyczajach na Kurpiach (wideo)

Na cztery ręce i cztery nogi... Duet organowy Aleksandra Gawrońska-Kozieł i Mariusz Kozieł czyli Colloque des Claviers (wideo)

"Kos" - debiutancka powieść Nastki Drabot. "Kos pojawia się w książce jako ptak i pewna alegoria..." (rozmowa, konkurs)

Gość Mojej Ostrołęki. Maria Weronika Kmoch: "Poznawanie Kurpiowszczyzny daje mi ogromną radość. To miejsce, do którego lubię wracać" (wideo)

Gość Mojej Ostrołęki Dariusz Matuszak o 14-leciu Arkadii. "Pomagamy wyjść z nałogu i pozostać w trzeźwości" (wideo)

Krzysztof Piersa: "Mój rekord grania non stop to 56 godzin bez snu". Dziś uczy, jak wyjść z uzależnienia (wideo)

Pięć lat w inwestycjach gminy Rzekuń. Wójt Bartosz Podolak "Nasza gmina rozwija się bardzo dynamicznie" (wideo)

Byśki, nowe latka, fafernuchy. Czyli o noworocznych zwyczajach na Kurpiach z Czesławą Kaczyńską (wideo)

Przy OCK powołano Ostrołęcką Orkiestrę Kameralną. Tadeusz Wiśniewski: "To było moje marzenie" (rozmowa, wideo)

Ilicz wraca na scenę po 35 latach! "Pierwszy, fantastyczny koncert zagraliśmy w I LO" (rozmowa)

Pisze historie zmarłych. "Wszystko zaczęło się od praprababci Scholastyki, po której odziedziczyłam imię" (rozmowa)

"Sędzia" to debiutancka powieść Oliwii Marczak. - Moja przygoda z literaturą zaczęła się w ostrołęckiej "dziesiątce" (rozmowa)

Kochasz komiks? A może chcesz poznać tę sztukę? Już w sobotę II Ostrołęckie Spotkania Komiksowe! (rozmowa, wideo)

Przed nami wielkie święto biegowe w Ostrołęce! Na Półmaraton Kurpiowski zaprasza Przemysław Dąbrowski (rozmowa)

My, Słowianie. O naszych korzeniach, pogańskich tradycjach i słowiańskiej kulturze rozmawiamy z Arturem Chrostowskim (wideo)

Nowe przedszkola, pensje nauczycieli. Zmiany w ostrołęckich szkołach (rozmowa)

O muzycznych gwiazdach i programie VIII Ostrołęckich Operaliów. Jakub Milewski: "Mam nadzieję, że to będzie niezapomniana edycja" (rozmowa)

Miejsce dla osób z niepełnosprawnością w Cierpiętach. "Nie zrezygnujemy z tego, bo potrzeby są ogromne" (rozmowa)

Ostrołęka powstańcom warszawskim. Dyrektor OCK Tadeusz Wiśniewski zaprasza do wspólnego śpiewania (rozmowa)

W kadrze Anny Suchcickiej. "Najlepsze zdjęcie to takie, którego jeszcze nie zrobiłam" (rozmowa)

Wiceprezydent Anna Gocłowska: "Nawet gdy prezydent jest nieobecny, interesy mieszkańców są zabezpieczone jak należy" (rozmowa)

Tupolev wylądował w redakcji Mojej Ostrołęki. "Wychodzimy na scenę i dajemy z siebie sto procent" (wideo)

Młodzi z Pasją: Tomasz Mierzejek. "Dialektu nauczyłem się, podsłuchując moich dziadków" (wywiad)

Gość Mojej Ostrołęki - Bożena Załęska, dyrektor MBP. "Za rok planujemy kolejny festiwal książki" (wideo)

Ostrołęczanka zdobyła koronę Miss Województwa Mazowieckiego. Amelia Mierzejewska: "Od zawsze łamałam schematy" (rozmowa, zdjęcia)

Agnieszka Zielewicz i jej "Zielnik Kurpiowski". "Fascynuje mnie przyroda, nietuzinkowe krajobrazy doliny Narwi" (rozmowa)

Sabina Malinowska swoje życie związała z ostrołęcką biblioteką: "Przyszłam tu przypadkowo, ale pokochałam to, zostałam" (zdjęcia)

Z wizytą w Muzeum Kasie Biletowej Jerzego Grabowskiego. Ponad tysiąc pamiątek w jednym miejscu (zdjęcia)

Gość Mojej Ostrołęki: dyrektor szpitala Paweł Natkowski o braku rejonizacji, szpitalnym jedzeniu i badaniach profilaktycznych (wideo)

Adam pracuje w zakładzie pogrzebowym i przygotowuje zmarłych do pochówku. "Śmierć da się oswoić" (rozmowa)

Jak smog niszczy zdrowie? Rozmowa z dr Małgorzatą Prusaczyk, kierownikiem oddziału chorób płuc ostrołęckiego szpitala

Iwona Olkowska z Ostrołęki inspiruje tysiące internautów na Instagramie. Jej aranżacje wnętrz robią furorę (rozmowa)

Kino "Jantar" znów w pierwszej lidze, ale czy w Ostrołęce powstanie wreszcie teatr? (rozmowa)

Marcin Meller w redakcji "Mojej Ostrołęki". Rozmowa o nowej książce, Kurpiach i byciu ojcem (wideo)

Niepełnosprawny mężczyzna od kilku lat mieszka w kontenerze. "Nie chcę do DPS-u" (zdjęcia, wideo)

Staszek Orłowski o komiksowej pasji. W mieszkaniu ma setki wyjątkowych pozycji

Kto i dlaczego tworzy murale w Ostrołęce? Rozmowa z Nastką Drabot (zdjęcia)

Golibroda z Ostrołęki. Rafał Marczak teraz dba o zarost i fryzury Norwegów (zdjęcia)

Więcej wywiadów

Wyświetleń: 6893 komentarze: -
09:40, 18.09.2023r. Drukuj




Reklama

Ogłoszenia

Forum

Reklama

Ynet.pl
Sklep Enter

Warto odwiedzić

Spotted Ostrołęka Logo infoprasznysz.com