sobota, 27 kwietnia 2024 r., imieniny Teofila, Zyty, Żywisława

Reklama   |   Kontakt

Aktualności

Kochasz komiks? A może chcesz poznać tę sztukę? Już w sobotę II Ostrołęckie Spotkania Komiksowe! (rozmowa, wideo)

Przed nami druga edycja Ostrołęckich Spotkań Komiksowych. Impreza przenosi się z pleneru do hali sportowej im. Arkadiusza Gołasia. Na fanów komiksu będzie czekało tam 15 twórców komiksowych, ale też warsztaty i stoiska wydawnicze. O programie imprezy rozmawiam ze Staszkiem Orłowskim, inicjatorem wydarzenia.

II Ostrołęckie Spotkania Komiksowe odbędą się w sobotę 16 września w hali im. A. Gołasia w Ostrołęce. Na pasjonatów komiksu czekają spotkania z twórcami, stoiska, warsztaty i konkurs o zdrowiu, w którym do wygrania komiksy.

Katarzyna Zyśk: Pierwszą edycję Ostrołęckich Spotkań Komiksowych mamy za sobą, a już za chwilę druga edycja. Co cię skłoniło, aby kontynuować tę imprezę?

Staszek Orłowski: Komiks to po pierwsze moja wielka pasja. Bardzo lubię sztukę komiksową od 40 już lat i myślę, że jest tu więcej osób, które też czytają komiksy. A poza tym, jak zrobiło się pierwszą edycję, to nie można na tym poprzestać, to byłoby słabe. Skoro udało się odsłonić w naszym parku alejki nazwane imionami komisowych twórców, a pierwsza edycja odbiła się pozytywnym echem w świecie komiksowym, to powiedziałem - działam. Od początku planowałem, żeby ta impreza stała się cykliczną. Zatem będę ją organizował, na ile starczy mi siły, pomysłów i życzliwych ludzi wokół. Warto to robić i promować czytelnictwo, czy to w formie książkowej czy komiksowej.

Reklama

K. Z. Od lat jeździsz na ogólnopolskie imprezy komiksowe. Czy pozazdrościłeś, że w Łodzi mają, w Warszawie mają, to w Ostrołęce też byś chciał?

S. O. Nie, to absolutnie nie była zazdrość. Ja jeżdżę cyklicznie na trzy imprezy w Polsce - na festiwal w Łodzi, na Komiksową Warszawę - na obu imprezach jestem w strefie autografów, a w Łodzi jestem już szefem strefy autografów, a zaczynałem od wolontariusza. Jeżdżę też do Warszawy na nieco mniejszą imprezę - Niech żyje komiks. Wszędzie jeżdżę i cieszę się, że mogę spotkać się z innymi pasjonatami, z twórcami, fanami. Pomysł na ostrołęcką imprezę wyszedł bardzo spontanicznie - od pomysłu nadania nazw alejkom w parku. Ta impreza to zwyczajna kolej rzeczy, bo coś zaczęliśmy i trzeba to uważam kontynuować. Udało się rok temu zaprosić sześciu gości, a oni już puścili pozytywną famę o Ostrołęce i w tym roku chętnych do przyjazdu do naszego miasta jest już znacznie więcej. A my o naszych gości staramy się dbać, żeby mieli co jeść, pić, że może się do nas zwrócić o wszystko.

K. Z. Czym tegoroczna impreza będzie się różniła od poprzedniej? Rok temu na spotkania komiksowe złożyło się kilka mniejszych wydarzeń. Jak będzie teraz?

S. O. W tym roku zmieniamy nieco formułę i chcemy skondensować wszystko jednego dnia. Druga zmiana jest taka, że z pleneru uciekamy pod dach - do hali sportowej im. Arkadiusza Gołasia i nie będziemy obawiali się pogody. Najlepsza ze zmian to taka, że będzie większa liczba twórców. Udało się zaprosić 15 osób. Planujemy też krótkie rozmowy z twórcami, ale też warsztaty i konkurs, w którym do wygrania komiksy. Oczywiście nie zabraknie strefy autografów. Każdy zainteresowany będzie mógł kupić komiksy, będą koszulki i gadżety, będzie stoisko z komiksami archiwalnymi. 

K. Z. Chcemy, chyba wszyscy, żeby Ostrołęka kojarzyła się w Polsce z czymś dobrym, pozytywnym. Mamy już Operalia, InQbator, jest OKR, OSPA i kilka innych cyklicznych wydarzeń zarówno kulturalnych, jak i sportowych. Spotkania komiksowe mogłyby być kolejną taką imprezą - czy chciałbyś żeby tak się stało?

S. O.  Oczywiście, że tak. Chciałbym bardzo. Już pojawiły się w Ostrołęce targi książki i też mam nadzieję, że będzie to impreza cykliczna. Mamy wiele imprez, a komiksowej dotychczas nie było. Mało tego, w całej północno-wschodniej Polsce nie ma imprezy komiksowej. Nasz region to taka biała plama w tej tematyce. Ze swoich źródeł wiem, że podobna impreza ma się pojawić w Augustowie, dlatego tym bardziej nie chcę, aby to nasze wydarzenie odeszło w niebyt, ale żeby się rozwijało. W Łodzi wielka impreza zaczęła się od pomysłu kilku nastolatków, którzy spotkali się w domu kultury, a w tej chwili jest ogromną imprezą, na którą przyjeżdżają gwiazdy z całego świata. Ja oczywiście nie mam ambicji do takiego rozmachu, pewnie nie przyjadą tu twórcy Marvela czy DC, ale chciałbym żebyśmy mogli chociaż zapoznać się z naszym polskim komiksem. Robię to też po to, aby ludzie przestali postrzegać komiks jako rozrywkę dla mniej inteligentnych czy jako książeczki dla dzieci. Ja zawsze podkreślam, że komiks może być ambitny, rozbudowany, poruszać ważną tematykę. Są świetni twórcy, którzy mają talent w rękach, ale i piszą takie dialogi i teksty, które zostają na długo w głowie.

K. Z. To mimo wszystko duża impreza i musisz mieć wsparcie przy organizacji. Kto ci pomógł?

S.O. Oczywiście, nie da się wszystkiego zrobić samemu. W tym roku pomaga mi Andrzej Jaskólski. Partnerami wydarzenia są: Miasto Ostrołęka, MOSiR, OCK i MZK. Mam też to, co najważniejsze - wsparcie finansowe. Udało mi się pozyskać sponsorów i nie muszę się obawiać, aby opłacić gażę artystów czy zadbać o posiłek dla nich i w jednym przypadku o nocleg. Nie wyobrażam sobie, że z Ostrołęki ktoś wyjeżdża głodny czy niezadowolony. Bardzo dziękuję wszystkim, którzy pomogli rzeczowo i finansowo.

Reklama

K.Z. Czy jest szansa, że w ramach spotkań komiksowych powstanie w przestrzeni miasta coś jeszcze w obrębie tej tematyki? Może skusisz się na włączenie w imprezę miniwersji Comic Con?  A może coś jeszcze innego? Masz kolejne pomysły?

S.O. W głowie mam wiele pomysłów, ale przy realizacji z części trzeba niestety rezygnować. Plany jednak mam i mogą to być m.in. warsztaty, konkursy, może maraton filmów komiksowych, wystawy twórczości autorów komiksów, można powiększyć strefę wystawców. Myślę o konkursie cosplayerowym, konkursie na stworzenie komiksu dla dzieci i młodzieży. Jeśli w kolejnych latach będę miał wciąż przy sobie życzliwych ludzi i sponsorów, to na pewno będzie więcej atrakcji. W tym roku nie ukrywam, że impreza wisiała na włosku i myślałem, że się poddam, ale trzeba mieć trochę uporu i determinacji. Jak cię wyrzucają drzwiami to wracaj oknem. Okazuje się, że w Ostrołęce jest sporo osób i życzliwych firm. Dziękuję im wszystkim raz jeszcze i już zapowiadam, że będę prosił w następnym roku o więcej. Mam szczęście do dobrych ludzi. 

Zobacz wideo z zaproszeniem oraz szczegółowy program wydarzenia: Drugie Ostrołęckie Spotkania Komiksowe z twórcami, warsztatami i strefą autografów. Łapcie program! (wideo)

Szczegóły oraz informacje o kolejnych twórcach, którzy przybędą do Ostrołęki przeczytasz na wydarzeniu na Facebooku.

Najnowsze wywiady

Maria Weronika Kmoch o wielkanocnych zwyczajach na Kurpiach (wideo)

Na cztery ręce i cztery nogi... Duet organowy Aleksandra Gawrońska-Kozieł i Mariusz Kozieł czyli Colloque des Claviers (wideo)

"Kos" - debiutancka powieść Nastki Drabot. "Kos pojawia się w książce jako ptak i pewna alegoria..." (rozmowa, konkurs)

Gość Mojej Ostrołęki. Maria Weronika Kmoch: "Poznawanie Kurpiowszczyzny daje mi ogromną radość. To miejsce, do którego lubię wracać" (wideo)

Gość Mojej Ostrołęki Dariusz Matuszak o 14-leciu Arkadii. "Pomagamy wyjść z nałogu i pozostać w trzeźwości" (wideo)

Krzysztof Piersa: "Mój rekord grania non stop to 56 godzin bez snu". Dziś uczy, jak wyjść z uzależnienia (wideo)

Pięć lat w inwestycjach gminy Rzekuń. Wójt Bartosz Podolak "Nasza gmina rozwija się bardzo dynamicznie" (wideo)

Byśki, nowe latka, fafernuchy. Czyli o noworocznych zwyczajach na Kurpiach z Czesławą Kaczyńską (wideo)

Przy OCK powołano Ostrołęcką Orkiestrę Kameralną. Tadeusz Wiśniewski: "To było moje marzenie" (rozmowa, wideo)

Ilicz wraca na scenę po 35 latach! "Pierwszy, fantastyczny koncert zagraliśmy w I LO" (rozmowa)

Pisze historie zmarłych. "Wszystko zaczęło się od praprababci Scholastyki, po której odziedziczyłam imię" (rozmowa)

"Sędzia" to debiutancka powieść Oliwii Marczak. - Moja przygoda z literaturą zaczęła się w ostrołęckiej "dziesiątce" (rozmowa)

Kochasz komiks? A może chcesz poznać tę sztukę? Już w sobotę II Ostrołęckie Spotkania Komiksowe! (rozmowa, wideo)

Przed nami wielkie święto biegowe w Ostrołęce! Na Półmaraton Kurpiowski zaprasza Przemysław Dąbrowski (rozmowa)

My, Słowianie. O naszych korzeniach, pogańskich tradycjach i słowiańskiej kulturze rozmawiamy z Arturem Chrostowskim (wideo)

Nowe przedszkola, pensje nauczycieli. Zmiany w ostrołęckich szkołach (rozmowa)

O muzycznych gwiazdach i programie VIII Ostrołęckich Operaliów. Jakub Milewski: "Mam nadzieję, że to będzie niezapomniana edycja" (rozmowa)

Miejsce dla osób z niepełnosprawnością w Cierpiętach. "Nie zrezygnujemy z tego, bo potrzeby są ogromne" (rozmowa)

Ostrołęka powstańcom warszawskim. Dyrektor OCK Tadeusz Wiśniewski zaprasza do wspólnego śpiewania (rozmowa)

W kadrze Anny Suchcickiej. "Najlepsze zdjęcie to takie, którego jeszcze nie zrobiłam" (rozmowa)

Wiceprezydent Anna Gocłowska: "Nawet gdy prezydent jest nieobecny, interesy mieszkańców są zabezpieczone jak należy" (rozmowa)

Tupolev wylądował w redakcji Mojej Ostrołęki. "Wychodzimy na scenę i dajemy z siebie sto procent" (wideo)

Młodzi z Pasją: Tomasz Mierzejek. "Dialektu nauczyłem się, podsłuchując moich dziadków" (wywiad)

Gość Mojej Ostrołęki - Bożena Załęska, dyrektor MBP. "Za rok planujemy kolejny festiwal książki" (wideo)

Ostrołęczanka zdobyła koronę Miss Województwa Mazowieckiego. Amelia Mierzejewska: "Od zawsze łamałam schematy" (rozmowa, zdjęcia)

Agnieszka Zielewicz i jej "Zielnik Kurpiowski". "Fascynuje mnie przyroda, nietuzinkowe krajobrazy doliny Narwi" (rozmowa)

Sabina Malinowska swoje życie związała z ostrołęcką biblioteką: "Przyszłam tu przypadkowo, ale pokochałam to, zostałam" (zdjęcia)

Z wizytą w Muzeum Kasie Biletowej Jerzego Grabowskiego. Ponad tysiąc pamiątek w jednym miejscu (zdjęcia)

Gość Mojej Ostrołęki: dyrektor szpitala Paweł Natkowski o braku rejonizacji, szpitalnym jedzeniu i badaniach profilaktycznych (wideo)

Adam pracuje w zakładzie pogrzebowym i przygotowuje zmarłych do pochówku. "Śmierć da się oswoić" (rozmowa)

Jak smog niszczy zdrowie? Rozmowa z dr Małgorzatą Prusaczyk, kierownikiem oddziału chorób płuc ostrołęckiego szpitala

Iwona Olkowska z Ostrołęki inspiruje tysiące internautów na Instagramie. Jej aranżacje wnętrz robią furorę (rozmowa)

Kino "Jantar" znów w pierwszej lidze, ale czy w Ostrołęce powstanie wreszcie teatr? (rozmowa)

Marcin Meller w redakcji "Mojej Ostrołęki". Rozmowa o nowej książce, Kurpiach i byciu ojcem (wideo)

Niepełnosprawny mężczyzna od kilku lat mieszka w kontenerze. "Nie chcę do DPS-u" (zdjęcia, wideo)

Staszek Orłowski o komiksowej pasji. W mieszkaniu ma setki wyjątkowych pozycji

Kto i dlaczego tworzy murale w Ostrołęce? Rozmowa z Nastką Drabot (zdjęcia)

Golibroda z Ostrołęki. Rafał Marczak teraz dba o zarost i fryzury Norwegów (zdjęcia)

Więcej wywiadów

Wyświetleń: 3732 komentarze: -
14:47, 13.09.2023r. Drukuj




Reklama

Ogłoszenia

Forum

Reklama

Ynet.pl
Sklep Enter

Warto odwiedzić

Spotted Ostrołęka Logo infoprasznysz.com